Büyüyen tehlike: Metabolik sendrom


Metabolik sendrom, kalp-damar hastalıkları ve inme riskini artıran önemli bir sağlık sorunudur.

Birden çok metabolik bozukluğun bir arada olduğu bu sorunu tanımlamada kullanılan kriterler, "Bel çevresinin erkeklerde 102, kadınlarda 88 cm’den yüksek, HDL kolesterol seviyesinin erkeklerde 40, kadınlarda 50 mg/dl’den küçük, trigliserit düzeylerinin 150 mg/dl’den, kan basıncının sistolik 130, diyastolik 85 mm civa’dan yüksek olması" halidir.


Yeni çalışmalar, bel çevresi kalınlığı giderek artan halkımızda, metabolik sendrom sıklığının da yükseldiğini gösteriyor. Uluslararası çalışmalar, yukarıda belirtilen bel çevresi ölçümlerini kadınlarda 80, erkeklerde 90 cm’e kadar düşürürken, bizde bel çevresi gittikçe genişliyor. Sağlık otoritelerinin verdiği bu yeni bel çevresi değerlerini dikkate alırsak, neredeyse her iki-üç Türk’ten biri metabolik sendrom adayı!

KALP KRİZİ VE FELÇ OLASILIĞINI ARTIRIYOR

Metabolik sendrom, yarattığı insülin direnci ve glukoz tolerans bozukluğu, HDL kolesterol azalması, hipertansiyon, trigliserit artması gibi faktörlerle damar sertliği süreçlerini hızlandırıyor. Bu sendroma yakalananlarda, özellikle kalp-damar hastalıkları ve beyin-damar problemleri sıklaşıyor. Metabolik sendromlularda, kalp krizleri ve felçlerin sıklaşmasının nedeni de bu...

Düşük HDL kolesterol sorununun yaygınlığı dikkate alındığında, metabolik sendrom ile mücadelenin önemi daha da artıyor. Özellikle fazla kiloluluk ve şişmanlık, metabolik sendroma giden süreçleri tetikliyor. Hareketsiz bir yaşam tarzı ve yanlış beslenme alışkanlıkları da burada önemli faktörler. Ne iyi ki bu sendrom, yaşam tarzı değişikliklerine en kolay yanıt veren sağlık sorunları arasında yer alıyor. İnsülin duyarlılığını tetiklemeyen, düşük glisemik yüklü, az kalorili, dengeli bir beslenme planı, iyi bir kilo kontrolü ve düzenli fiziksel aktivite, çoğu kez sendromu kontrol altına almaya yetiyor.

KİMLER RİSK ALTINDA

Özellikle fazla kilolu, ailesinde kalp-damar hastalığı riski yüksek biriyseniz, akrabalarınız arasında felç ve kalp krizi geçirenlerin yoğunluğu fazlaysa, kan basıncınızı, kolesterol seviyelerinizi, trigliserit düzeylerinizi ve tokluk kan şekerinizi en az yılda bir kez gözden geçirin. İlk fırsatta kilonuzu azaltacak bir plan geliştirin. Aktivite düzeyinizi artırmayı ihmal etmeyin. Metabolik sendrom, önümüzdeki dönemde başımızı çok ağrıtacak sağlık sorunlarının başında geliyor.

Etiketler: ,