Çocuklara vitamin verirken dikkat!


Neredeyse tüm çocuklar yemek seçer, az yer, yemek sırasında sorun çıkarır. Kraker, şeker ve cipsle doldurdukları midelerinde çoğu zaman sağlıklı yiyeceklere yer kalmaz. Neredeyse tüm anneler de çocuklarının yetersiz beslendiğini düşünür. Aslında çocuk beslenme uzmanlarına göre, küçük çocuklar bizim yediğimizin üçte biriyle doyarlar ama biz anneler, bu kadar yiyen çocuk için "Yine hiçbir şey yemedi, sofradan aç kalktı" diye düşünürüz. Çocuklarımız normal yese de bize az geldiği için "Vitamin vermek lazım" deriz... Ama fena halde yanılırız.


Kızıma bebekliğinde verilmesi zorunlu D vitamini damlaları dışında 8 yılda yalnızca iki kez vitamin verdim. Zayıf ve iştahsız olan Zeynep 'e vitamin vermezken kimi arkadaşlarımın Zeynep'ten çok daha kilolu ve sağlıklı çocuklarına sürekli vitamin verdiklerini gördükçe " Vitamin vermemekle yanlış mı yapıyorum?" kaygısına kapıldığım oldu ama bu zamanlarda da Zeynep'in doktoru, vitaminin hiç gerekli olmadığı konusunda beni rahatlattı. Kızımın iştahının açılmasını sağlar umuduyla iki kez de balıkyağı verdim ama doktoru buna da çok sıcak bakmadı. "Bir şişeyi bitirdikten sonra başka vermeyin" diye beni uyardı. Eczacıya kalsa şişe biter bitmez yenisini almalıydım oysa.

Tabii ki vitamin desteğinin gerekli olduğu durumlar olabilir ama doğrusu gıdalardan almaktır. Vitaminler de ilaçtır ve her ilaç gibi yan etkileri vardır. "Aman meyve az yiyor vitamin vereyim" derken çocuklarımızın karaciğerlerine zarar vermenin de anlamı yok. Çocuklarımıza vitamin yerine, bu vitaminlerin bulunduğu gıdaları yedirmek için emek versek daha iyi olmaz mı?

A vitamini: Sağlıklı büyüme, cilt sağlığı, göz sağlığı, doku onarımı, enfeksiyonlara karşı direnç sağlamada gereklidir. Sarı-turuncu renkli meyve ve sebzelerde (havuç, kayısı, kabak, şeftali gibi), balık, yumurta, süt ürünleri, kırmızı et, ıspanak, brokoli, roka gibi yeşil sebzelerde bulunur.

B vitaminleri: B grubu vitaminler, vücutta çeşitli metabolik süreçlerde yer alırlar, kanımızdaki alyuvarların yapımı için gereklidirler.

Et, tavuk, balık, süt, yumurta, tam tahıllarda, kuru baklagillerde, ıspanak, brokoli gibi sebzelerde bulunurlar.

C vitamini: Bağ dokusu, kaslar ve cilt sağlığı için gereklidir. Yara iyileşmesini hızlandırır, enfeksiyonlara karşı direnç kazandırır.

Turunçgiller, kivi, çilek gibi meyvelerde, domates, brokoli, ıspanak, Brüksel lahanası, biber gibi sebzelerde bulunur.

D vitamini: Vücuda kalsiyum ve fosfor emilimini sağlar, kemik ve dişlerimizin sağlığı için gereklidir. Yumurta sarısı, süt ve süt ürünleri, balık yağında bulunur.

E vitamini: Vücudumuzu zararlı kimyasal, toksik maddelere karşı korur, bağışıklık sistemini güçlendirir. Tam tahıllarda, bitkisel yağlarda, ay çekirdeği, fıstık gibi kuru yemişlerde, ıspanak, brokoli gibi yeşil sebzelerde bulunur.

Etiketler: ,