Çocukluk Çağı Kanserleri


Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Pediatrik Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sabri Acar, çocukluk çağı kanserlerinin teşhisinde ebeveynlerin rolünün çok büyük olduğunu söyledi.

Acar, yaptığı açıklamada, kanserde erken teşhisin hayat kurtardığına dikkat çekerek, kanser türlerinin yol açtığı belirtilerin iyi gözlemlenmesi gerektiğini vurguladı.

Çocukluk çağı kanserleri arasında görülme sıklığı açısından ilk sırayı kan kanseri olarak bilinen löseminin aldığını belirten Acar, bunu lenfoma, beyin tümörü, böbrek tümörü ve sinir sistemi tümörlerinin takip ettiğini söyledi.

Çocukluk çağı kanser türlerinde genel belirtilerin, sebebi bilinmeyen ateş, iştah kaybı, yorgunluk, halsizlik, deride solgunluk, kemik ağrıları olabileceğini söyleyen Acar, kanserden şüphelenmek için şikâyetlerin artarak devam etmesi gerektiğini belirtti.

Kanser türüne göre şikâyetlerin farklılıklar gösterebileceğini söyleyen Acar, çocukluk çağında en sık rastlanılan kanser türü olan löseminin görülme sıklığının yüzde 35-40 olduğunu ve en fazla 5-8 yaş arası grubu çocuklarda görüldüğünü kaydetti.

Lösemide diğer belirtilerin yanı sıra boyun, koltukaltı ve kasıkta bezelerin oluşabileceğini anlatan Acar, lenfomada ise benzer belirtilerin yanı sıra karın içinde ve vücudun herhangi bir bölgesinde de bezelerin oluşabildiğini ve bezelerin büyümesine bağlı olarak karın ağrısı, karın şişliği gibi şikâyetlerin meydana geldiğini söyledi.

Diğer kanser türlerinde de farklı şikâyetlerin oluşabileceğini, kanserin türüne göre erken teşhiste hastanın kurtulma şansının arttığını vurgulayan Acar, şunları kaydetti:

"Çocukluk çağı kanserlerinin erken teşhisinde ebeveynlerin rolü çok büyük. Çünkü çocuk özellikle annenin belirtileri erken veya geç fark etmesi sonucu hastaneye getiriliyor ve burada yapılan tetkiklere göre bir teşhis konuluyor. Ebeveyn, belirtileri ne kadar erken fark eder ve çocuğunu ne kadar erken kontrole götürürse, tedavi şansı o kadar artar."

"ÇOCUKLARINIZA DOKUNUN"

Prof. Dr. Acar, çocuklardaki kanser türlerinin teşhisinde dokunmanın ve çocuğu iyi gözlemlemenin son derece önemli olduğunu vurguladı.

Karın içinde, koltukaltında, kasıklarda veya vücudun herhangi bir yerinde oluşan bezelerin belirginleşecek kadar büyümediği durumlarda kolay kolay fark edilemediğini söyleyen Acar, ilgili ebeveynlerin çocuğundaki değişiklikleri fark edebileceğini belirtti.

"Ebeveynler çocuklarına her zaman ilgiyle yaklaşmalı ve onlardaki ufak bir değişimi bile iyi gözlemleyebilmeli. Dokunmak, yani temas ise hastalıkların belirtilerinin erken fark edilmesinde son derece önemli" diyen Acar, ebeveynleri bu konuda uyardı.

Etiketler: