Doğal Antidepresan: Sarı Kantaron


Sarı Kantaron, doğal antidepresan , antistres diyebileceğimiz mükemmel bir şifalı bitkidir.Dünyada her beş kişiden birinde çeşitli nedenlere bağlı depresyon belirtileri görülebildiği söylenmektedir. Başlıca arasında günlük yaşam koşullarının yarattığı sorunlar yer almaktadır. 

Basit bir şekilde uykusuzluk ve gerginlikle başlayan şikayetler sorunların devam etmesi ve önlem alınamaması durumunda depresyona yol açabilmektedir. Sarı Kantaron bünyesinde bulunan aktif bileşenler hafif ve orta şiddette depresyonu gidermede, strese karşı dayanıklı olmada çok etkili başarılıdır.

SARI KANTARON’ NUN ETKİLERİ :
Stres ve zihinsel yorgunlukta
Hafif ve orta dereceli depresyonda
Sinirleri yatıştırır
Kalp ritmini düzenler
Hafızayı güçlendirir
Stres ve depresyon kaynaklanan mide ağrılarında etkili
Stres kaynaklı uykusuzlukta etkili
Mide – bağırsak spazmlarını çözücü
Bağırsak solucanlarını düşürücü
Kuvvet verici
İştah açıcı
Ateş düşürücü
Kanamayı durdurucu etkiye sahip
Menopoz dönemi sıkıntıları giderici
Yara ve yanıkları iyileştirici
Antiseptik ve analjezik
Derin çatlak ve yaraların tedavisinde çok etkilidir

SARI KANTARON’NUN KULLANIM ŞEKLİ VE DOZAJI:

Çay olarak tüketiminde: 1 fincan kaynamış suyun ( 150-200 ml ) içerisine 2 çay kaşığı (3-4 gr )

Kurutulmuş ve toz haline getirilmiş sarı kantaron dökülür. 5 dk demlenmeye bırakılır ve sonrasında süzülür. Günde 3 fincan aç ve ya tok karnına içilebilir.
Haricen kullanımında: Bir tutam Sarı Kantaron üzerine zeytin yağı ilave edilir ( zeytin yağı bitkinin üzerini geçmeli ) ve 2 hafta bu yağın içerisinde bekletilmeli ve arada sırada çalkalanmalıdır. Elde edilen yağ haricen gerekli bölgelerde kullanılabilir.

YAN ETKİLERİ:

Doz aşımında alerji yapabilir. Hamilelikte doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Yaprak çayın içilmesinden sonra hassasiyet görülebilir.Cilde haricen uygulanması durumunda güneş ışığına maruz kalınmamalıdır.

Etiketler: