Jinekolog Seçiminde Dikkat Edilecek Hususlar


Günümüz kadını için en önemli konulardan birisi, genç kızlığından başlamak üzere günlük yaşamdan, doğuma, menapoza geçen süre içinde devamlı danışacağı ve sorunlarını konuşabileceği güvenilir bir jinekolog yani kadın hastalıkları doktoru edinmesidir.


Kadın sağlığı malum özel, gizli ve özellikle “özen” gerektiren bir alandır. Genellikle jinekolog seçiminde eş-dost ya da aile tavsiyesi ile işe başlanır. Ancak birisinin tavsiye ettiği doktorun sizin için de iyi doktor olması gerekmiyor. Bir kadın doktorunda dikkat edilmesi gereken ilk husus “güvenilir” olmak ise ikinci özellik, bu doktorla “kendinizi rahat hissediyor” olmanızdır.

Tabi, kadın doktorlarınının da kendi aralarında uzmanlaştığı konular vardır. Örneğin günümüzün popüler konusu “tüp bebek” için uzmanına gitmeniz gerekir ama biz burada size günlük hayatta seçeceğiniz doktor için öneriler vereceğiz. Çünkü kadın doktoru, bugünün modern kadının hayatında yer alacak en önemli başvuru noktası olmalıdır ve rutin olarak danışabileceğiniz / gidebileceğiniz, akıntı, ağrılı regl gibi sıradan sorunlardan başlayarak, zaman içinde karmaşıklaşan miyom, hamilelik ve en sonunda menapoz gibi sorunlarla baş etmenizi sağlayacak kişidir. Tüp bebek türü özel bir ihtiyaç olduğunda zaten –gerek varsa-- rutin doktorunuz sizi yönlendirecektir.

Rutin muayenenin bir faydası sorunları zamanında teşhis etmekse, diğer bir faydası da, bu bilim adamlarınca da daha çok son 20-40 yılda öğrenilen kadın sağlığı konusunda, farklılıkların erken tespiti için, yıllar boyu vücudunuza dair özelliklerin kayıt altına alınmasıdır.


Nelere Dikkat Edilmelidir?

1. Mesleki Deneyim ve Beceri

Doktorunuzun mesleki deneyim ve becerilerine karşı dikkatli olmanız gerekir. Bu noktada genellikle çevreden gelen yorumlarla hareket edilir ama doktorunuzun mesleki eğitimini nerden aldığı ve becerileri konusunda bilgi edinmeye özen gösterin.

2. Bilimsel Takip

Doktorunuz çok iyi bir eğitim almış ve meşhur, herkesin devam ettiği becerikli bir doktor olabilir ama tıp ve günümüzün dünyası çok hızlı değişiyor. Bugün tıp alanında “bilgi”nin yarı ömrü 3 yıl olarak kabul ediliyor. Yani herhangi bir bilgi toplam 3 yıl civarında kendini yeniliyor.

Kendini ve mesleki bilgilerini güncellemeyen bir doktor zaman gelip sizi üzebilir. Çok kolay halledilebilecek ve tedavisi bulunmuş bir sorununuzu, uzun, eski ve yanlış yöntemlerle çözmeye kalkabilir. Ya da yeni bilgilerden haberdar olmadığı için çözemeyebilir. Bu nedenle mümkünse doktorunuzun bilimsel açıdan kendisini güncelleyip, güncellemediğini, tıbbi konferansları takip edip etmediğini öğrenmeye çalışın.

3. Sizi Dinliyor mu?

İlk 2 adımın tespiti zor biliyoruz ama bu adım son derece kolay. Doktorunuzun sizinle ilgilenip ilgilenmediğini hemen fark edersiniz. Doktorunuzla konuşurken dikkat edin, sizi dinliyor mu? Yoksa kendi fikirlerine öncelik vererek sizi dinlemeden muayene edip, tedavi mi öneriyor?

Söylemek istemesek de, biliyorsunuz bugün işi ticarete dökmüş doktorlarımız var. Bu tür bir doktorla karşı karşıyasanız, muhtemelen dışarıda kuyrukta bekleyen hastalardan daha çok sayıda muayene etmek için, sizi çabuk savmaya çalışacak, yani yarım yamalak dinleyip kendince tedaviler önerecektir. Dikkatli olun. Doktorun ne kadar ünlü olduğu önemli değil, sizin işinize ne kadar yaradığı, sorununuzu çözmekte ne kadar başarılı olduğu önemli.

4. Doktorunuz Yeterince Açıklayıcı mı?

Doktorunuzun sizi dinlemesi kadar, sorunu ve çözümleri açıklaması da önemli. Doktorunuzun durumunuz ve / veya hastalığınızı açıklaması, nedenlerini, tüm tedavi alternatiflerini, riskleri, yarar ve başarı oranlarını anlatması gerekir. Bunu yapmıyorsa, sizin adınıza karar veriyorsa, bu sizin açınızdan sorun yaratabilir. Bu nedenle doktorunuza gerekirse sorun ve detayları öğrenmek istediğinizi bildirin.

5. Ulaşılabilirlik

Doktorunuza ihtiyaç duyduğunuz anda ulaşabilmelisiniz. Çünkü sağlık her şeyden önemldiri ve saat, zaman, yer kavramlarının önemi yoktur. Bu özellikle hamilelik döneminde çok önem kazanır. Doktorlar da insanlardır ve dinlenme, tatil zamanları olacaktır ama yine de hastasının ulaşabileceği bir durumda olmalıdır. Doktorunuzu seçerken bu konuya özellikle dikkat edin. Belli zamanlarda kendisini ulaşılmaz kılan doktorlardan uzak durun.

6. Mali Konular

Bu konuda fazla bir şey söylemeyeceğiz. Bu konu sizin probleminiz. Sadece bazı doktorların, gereksiz laboratuar tespitleri isteyebildiğini hatırlatalım. Sağlığınız önemli. Siz de iyi bir doktor seçmelisiniz ama sadece pahalı olduğu ve pahalı tedaviler önerdiği için bazı doktorların iyi doktorlar olduğunu sanmayın. Bu konuda uyanık olun

7. Doktorun Cinsiyeti

Bu maddeyi en sona bıraktık. Çünkü bugünün kadını için bu konunun önemli olduğunu düşünmüyoruz. Her nekadar TBMM’de kadınlarla ilgili CMUK maddesinde önceleri “kadın doktor” ısrarı yapıldıysa da, bazı kadınların, özellikle kadın jinekologları tercih etmediğini biliyoruz. Bu sözümüzü okuyup tepki duyacak olan varsa, kendilerine kadın diş doktoru tercih etmeyen kadınlar olduğunu da hatırlatalım. Kadın doktoru olması konuyu değiştirmez.

Doktorunuzun cinsiyeti sizin seçiminize kalmıştır. Nasıl rahat ediyorsanız öyle davranın. Unutmayın ki, kadın doktoru diğer doktorlardan farklı değildir ve doktorunuz erkek de olsa sizi bir kadın değil hasta olarak görecektir. Önemli olan sizin rahatınız ve sağlığınızdır. Bu konuda kendi seçiminizi kendiniz yapmalısınız.

Son söz olarak diyelim ki; cinsellik yemek, içmek ya da nefes almak kadar normal bir fonksiyondur. Bu nedenle mideniz, akciğeriniz, kalbiniz ne kadar önemliyse, kadın cinsellik organlarınız da o kadar önemlidir. Bu nedenle sağlığınızın bu bölümüne de gerekli önemi göstermelisiniz. Bu noktada en önemli yardımcınız bir kadın hastalıkları uzmanıdır. Seçiminde aman dikkatli olun.

Etiketler: ,