Kekemelik Bir Hastalık Değil


Erkeklerde kadınlara oranla yaklaşık üç kat daha fazla görülen kekemelik, çocukluk çağlarında başlıyor

Erken yaşta başlayan ve nedeni hakkında kesinleşmiş bir bilgi olmayan kekemelik, aslında bir hastalık değil. 'Tedavideki amaç, iyileştirmek değil, konuşmanın akıcılığında düzeltmeler yaparak iletişimin kalitesini artırmak olmalı.' diyen Internatıonal Hospital Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ünitesi'nden Uzman odyolog ve Psikolog Sevtap Babayiğit kekemeliğin hangi durumlarda ortaya çıktığı, tipleri,nasıl davranılması gerektiği ve tedavisi konusunda bilgilerini paylaşıyor.

OKUL ÖNCESİ ÇAĞLARDA BAŞLAR

Kekemelik erkeklerde yaklaşık olarak kadınlara oranla üç kat daha fazla görülür. Pek çok açıdan kekemelik bir çeşit çocukluk rahatsızlığı sayılabilir. Şüphesiz çok ileri derecede kekemeliği olan pek çok yetişkin mevcuttur ama hemen hemen tüm vakalarda rahatsızlık okul öncesi çağlarda oluşur.

GERGİN HİSSEDİYORLAR

Bir çocuğa kekeme denilebilmesi için konuşmada bir çaba ve gerginlik göstermesi, kendini kekeme olarak kabul etmesi, başkalarının da kendisini kekeme olarak değerlendirmesi gerekir. Bu kriterlerden birinin bile olmaması o çocuğa kekeme denilmesini önler ve ailenin de bu durumda çocuğunu normal olarak değerlendirmesi gerekir.'Kekemeliğin ciddiyeti zaman içinde farklılıklar gösterir. Bazen ortadan kalkmakta, bazen çok ciddi bir tablo yansıtmaktadır. Bazı kekemelerin yalnız başınayken veya bir hayvan veya bebekle konuşurken, şarkı, şiir söylerken, küfrederken hiç kekelemedikleri bilinmektedir. İlginç olaylardan biri kekemenin tiyatro oyununda kendi dışında bir kişiliği oynarken kekelemediğidir veya bir kaç lisan bildiğinde sadece bir lisanda kekelediğidir.

FARKLI TİPLERİ VAR

Sevtap Babayiğit; kekemeliğin karşımıza 4 tipte çıktığını belirtiyor. Bunların dikkat çekecek kadar anormal duraklamalar, ses veya heceleri uzatmalar, tekrarlar ve bazı patlamalı sesler dediğimiz harfleri çıkartmadaki zor ataklar olduğunu sözlerine ekliyor ve şöyle devam ediyor: Kekemeliğin bazı özellikleri ikincil özelliklerdir. Vücut ve yüz hareketlerinin de kekemenin durumdan kaçma çabalarına eklendiği durumlarda bu tip davranışların bir özelliği olayı daha anormal duruma dönüştürmeleridir.

TEDAVİ İÇİN

Hatta bazı kekemelerde terapi seansları sadece bu ikincil davranışları ortadan kaldırmayı amaçlar ki söylenmeye çalışılan daha iyi anlaşılabilsin.' Kekemeliğin tedavisi oldukça uzun sürer, seanslar halinde uygulanır ve değişik yöntemler kullanılarak tedavi başarılabilir.

Etiketler: