Nasır Tedavisi


Nasır genellikle ayaklarda oluşan ve gerçekten çok acı veren sert bir deri tabakası oluşumu. Ayakkabı giyildiğinde çekilen acı tarifsizdir. Nasırdan kurtulmak için çareler arar ve çektiğimiz acının geçmesi için çözüm yöntemleri araştırırız. Önce nasır nedir, neden olur ve nasıl tedavi edilir açıklayalım.


Nasır Nedir:

Nasırlar deri kalınlaşması ile syreden bir deri hastalığıdır. Genellikle ağrılıdırlar. Bazen üzerleri soyulabilir. Bazen ağrısız sertleşme şeklinde görülebilir.

Nasır neden olur:

Genellikle sürtünme ve basınç nasırın nedenidir. Tekrarlayan travmaya karşı cilt kendisini su toplayarak korumaya çalışır. Bunun sonucu olarak derinin yüzey hücreleri artarak deriyi kalınlaştırır. Sürekli elleri ile ağır işlerde çalışanlar, örneğin çekiç kullanan kişilerde ellerde nasır görülür. Sürekli ayakta ve gün boyu ayakları ayakkabı içerisinde kalan kişilerde ayaklarda nasır görülür. Cildinizin hangi bölgesi sürtünmeye ve aşınmaya maruz kalıyorsa o bölgede nasır oluşabilir.

Nasır nasıl tedavi edilir:

Nasırın tedavisinde en önemlisi nasır oluşumunu engellemektir. Nasır oluşumuna sebep olan etkeni ortadan kaldırırsak nasırdan kurtulmak daha kolay olacaktır. Örneğin ayaklarınızda nasır sorunu varsa; rahat, konforlu ve topuksuz ayakkabılar tercih edilmelidir.
Elinde devamlı travma olan kişiler deri eldivenler kullanmalıdır. Eğer nasır parmak arasında ise pamuk ya da özel silikon seperatörler kullanılmalıdır. Bazen de kişiye özel yapılan ortepedik ayakkabıların kullanımı gerekebilir.

Nasırın nedenini ortadan kaldırdıktan sonra nasırı yok etmek için öncelikle kalın deri tabakasını inceltmemiz gerekir. Bu amaçlı törpü, ponza taşı kullanılabilir. Özellikle nasırlı bölge 10 dakika veya daha uzun ılık suda bekletildikten sonra törpülenirse daha iyi olur. Özel nasır makasları ile nasırın merkezi çıkartılabilir. Özellikle üre, salisilik asit ve laktik asit içeren soyucu kremler uygulanabilir.

Nasırdan kurtulmak için; Özellikle vazelin içerem pomatlarla sürülmeli ve üzeri kapatılmalıdır. Eğer enfeksiyon var ise antibiyotikli kremler kullanılmalıdır.
Bu önlemler faydalı olmazsa bir dermatoloji uzmanına başvurulmalıdır.

Bazen eğer nasırın altında çıkıntılı bir kemik var ise bir ortapedist tarafından cerrahi bir işlem yapılması gerekir.

Nasır Bandı nasıl kullanılır:

% 40 Salisilik asit içeren keçe yastıklı nasır flasteri ;nasırlı el veya ayak 5 dk. suda bekletilip ıslatılıp iyice kurutulduktan sonra nasır üzerine uygulanıp 48 saat bekletilmelidir. Gerekirse uygulama nasır gidene kadar tekrarlanmalıdır

Etiketler: