Boyunda şişlik : Lenfoma


Boyunda şişlik lenfoma gurubu hastalıklar sebebiyle oluşabilir. Lenfoma, lenf bezlerinin hastalığıdır. Bazı hastalarda lenfoma boyunda şişlik şeklinde başlayabilir. Boyunda şişlik oluşturan kitle, büyümeye başlayan bir ya da daha fazla lenf bezidir.


Boyunda şişlik şeklinde başlayabilen lenfoma, genellikle hızlı ilerlemesine karşılık, başarı ile tedavi edilebilme olasılığı yüksektir. Hastalarda boyunda şişlik ile birlikte gece terlemeleri, ateş yüksekliği, aşırı halsizlik olabilir. Çoğu hasta grip ya da hafif bir enfeksiyon geçirdiğini zanneder. Bazı hastalarda öksürük, iştah azalması, kilo kaybı, kaşıntılar olabilir.

Lenfoma hastalığında boyunda şişlik dışında koltuk altı ve kasık bölgesinde de şişlikler oluşabilir. Şişlikler genellikle ağrısızdır. Lenfoma bağışıklık sisteminin zayıfladığı bazı durumlar, bazı kimyasal maddelere uzun süre maruz kalma ya da bazı virüsler nedeniyle ortaya çıkabilir.

Boyunda şişlik oluşturabilen daha birçok neden vardır. Her boyunda şişlik lenfoma demek değildir. Lenfoma tanısı konması için uzman doktora muayene olmanız gerekir. Boyunda şişlik oluşturan diğer sebep, lenf bezlerinin enfeksiyonu (lenfadenit) olabilir. Bunun dışında vücudun başka bir bölgesinde mevcut tümörün lenf bezlerine yayılması da boyunda şişlik nedeni olabilir.

Lenf sistemi, vücudumuzun bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Lenf sisteminde bulunan lökositler (beyaz kan hücreleri), mikroplarla ve daha birçok hastalık oluşturabilecek hücrelerle savaşırlar. Lenf damarları vücudumuzun her tarafına dağılmış bir ağ gibidir. Lenf damarları genellikle kan damarlarıyla birlikte uzanır ve içinde beyazımsı lenf sıvısı bulunur. Lenfositler bu sıvı içinde bulunur.

Lenf damarları belli bölgelerde lenf bezlerine açılırlar. Lenf bezleri adeta durak gibidir. Lenf bezleri lenf damarlarıyla gelen lenf sıvısını bir filtre gibi süzerler ve temizlerler. Lenf bezlerinin iltihap durumuna lenfadenit, lenf damarlarının iltihabına ise lenfanjit denir. Her iki durumun da tedavisi gerekir.

Etiketler: ,