Yüz FelciEn yaygın görülen felç hastalığı yüz felcidir. İsminden anlaşılacağı gibi yüz bölgesinde oluşan uyuşukluk halidir. Yüz felci yüzün tamamı veya bir bölümünde görülebilir. Yüz felci olan bir kişi eskisi gibi davranışlarda bulunamaz. Yüz felcine bağlı olarak bazı kısıtlamalar kendiliğinde meydana gelir.
Yüz bölgesinde yüz hareketlerini eskisi gibi yapamadığı, buna bağlı olarak istem dışı mimiklerde oluşan durumlardan kendisini toplumdan soyutlayarak engel koyar. Bu davranışlardan sonra yaşam kalitesi de düşer.

Peki, yüz felci nedir? yüz felcinin nedenleri?
Yüz felcinin nedenleri belirleyecek olursak aşırı soğuk ve ya aşırı rüzgara maruz kalınması sonucunda yüz felci için yeterli sebepleridir. Bunun yanında yüz üzerinde bulunan sinirin iç kulak çevresinde bulunan bölgede iltihap ve ödeme neden olması olarak gösterilmektedir. Ayrıca sıcak günlerde sürekli klima altında kalmak ve seyahat anında açılan camların cereyan yapması sonucu ortaya çıkan etkiler yine yüz felcinin nedenleri olarak ifade edilmektedir.
Zaman içinde kendini göstermeye başlayan hastalık yani Yüz felci belirtileri arasında yüz üzerindeki birtakım bölgelerde hareketlerin azalması ya da kaybolması. gözyaşının ve ya tükürük salgısının gözle görülür derecede azalması, tat duygusunun tamamen bozulması, ortamda oluşan gürültülere duyarlı hale gelme, ağızda ve yüzün belirli bölgelerinde oluşan kaymalar ve felç olmadan 2 ya da 3 gün öncesinde kulağın hemen arkasında meydana gelen ağrı yine yüz felcinin belirtileri arasında gösterilmektedir.
Zamanın çok önemli olduğu Yüz felcinin tedavisinde, ilk olarak nörologa ya da herhangi bir fizik tedavi uzmanına başvurulmalıdır. Bunun ardından hekimlerin size uygulayacağı ilk işlem ödem önleyici ve yok edici ilaçları tavsiye etmek olacaktır. Bunu yanında fizyoterapiye başlamanız gerektiğini önerecek ve aralıksız uygulamanızı isteyecektir. Diğer yandan yüz felcine yararlı olacak başka bir durum ise sakız çiğnenmesidir. Yüz kaslarına masaj yapılması ve sıcak uygulaması yapılarak yüz kaslarının eskisi gibi çalışması sağlanmalıdır. Yapılan bütün bu işlemlerin ardından hastaların yaklaşık yüzde 80’inin iyileştiği ve iyileşmenin sadece 2 ya da 3 hafta gibi bir zaman dilimi sürdüğü belirtilmektedir.


Etiketler: ,