1 Ekim 2011 Cumartesi

Gebelikte Sırt Ve Karın Ağrısı


İkinci 3 aylık dönemde rahmin genişliğindeki hızlı artışı fark edebilirsiniz, rahim büyürken karın boşluğundaki diğer organlarınız normal yerlerinden biraz uzaklaşacaklardır. Böylece organları yerlerinde tutan kas ve liflerde aşırı gerilme olacaktır. Bu dönemde görülen ağrı ve yanmaların asıl nedeni rahmin ağırlık ve hacmindeki büyüme ve gebelikte artan bazı hormonlardır.


1. Sırt Ağrısı

Gebelikte artan bazı hormonların (relaksin) etkisiyle tüm eklemlerde, özellikle kalça eklemlerinde gevşeme ve ayrılmalar oluşur. Bu dönemde rahim ağırlığı da artar ve ağırlık merkezinin yeri değişerek zamanla ve farkında olmadan gebenin duruş ve yürüme şekli değişir. Ağırlık merkezinin değişmesine bağlı olan değişiklikleri karşılamak için yapılan duruş değişiklikleri, bazı kaslara normalden daha fazla yük binmesi sonucu sırt ağrılarına neden olur. Sırt ağrısına neden olan bir başka faktör ise; karın bölgesindeki kasların hafif de olsa ayrılmasıdır.

Öneriler

· Doğru duruş egzersizlerini öğrenip, uygulayınız.
· Bacaklarınızı otururken hafif yükseltin ve bacak bacak üstüne atmayınız.
· Ani yakalama hareketleri yapmayınız veya kolunuzu aniden başınızın üzerine kaldırmayınız.
· Karın kasları için yapılan egzersizler sırt ağrısının azalmasına neden olur
· Yatarken ve dinlenirken diz ve kalçalarınız hafif bükülmüş olarak yan yatınız. Karnınız ve dizlerinizin altına minderler yerleştiriniz, böylece sırt bölgesindeki kasılma ve gerilme azalacaktır.
· Ağırlığı doğru ve dengeli kaldırın. Dizler yerde iken beliniz dik olacak şekilde kalçanızı yukarı kaldırarak kalkın.

2. Karın Ağrıları

İkinci 3. aydaki karın ağrıları, genişleyen rahmin çevresindeki kasların ve liflerin gerilmesiyle oluşur. Bu ağrı siz ve bebeğiniz için bir tehdit oluşturmasa da hekiminize söylemenizde fayda vardır. Karın ağrısı olan her insanda belli standart bir araştırma yapılmalıdır. Ancak karın ağrısı olan bir gebede, gebeliğe özel durumlar ve hastalıklar ayrıca gözden geçirilmelidir. Zira bu ağrıların nedeni yumurtalık kistleri, erken doğum tehdidi, gebeliğin rahim dışında yerleşmesi, idrar yollarında iltihap, taş vs. olabilir. Daha önceden geçirilmiş ameliyatlara bağlı yapışıklıklar nedeniyle de karın ağrıları meydana gelebilir. Doktorunuz başka bir neden bulamadığı zaman gebeliğin fizyolojik değişikliklerine bağlı bir ağrıdan söz edilebilir ve uygun önlemler önerilir.

Paylaş:

0 yorum:

> >

Çok Okunanlar

Arşiv

Sponsor

Bumerang - Yazarkafe

Blog Listem

Quantcast

Rastgele

Copyright © pratik sağlık | Site Tasarımı: Hesaplı Site Design by Hesapli Site | Zebra Yayıncılık zebrayayincilik.tk