Kordon Kanı ve Kök Hücre


Kordon kanı bebeğin doğumundan sonra göbek kordonu ve plasenta içinde kalan kandır. Genellikle biyolojik atık olarak değerlendirilen bu kan cok zengin bir kök hücre kaynağıdır. Kök hücre ise vücudumuzun en küçük canlı parçalarıdır ve biraraya gelerek “organ ve dokuları” oluştururlar; karaciğer, kalp, mide, dalak, dokusu vb. gibi. Her doku veya organdaki hücrelerin yapısı ve işi farklıdır, o iş için özel olarak üretilmişlerdir.


Kök hücre vücuttaki bütün hücrelerin yapı taşıdır. Kök hücreler; hastalıklarla savaşan beyaz kan hücreleri, oksijen taşıyan kırmızı kan hücreleri ve trombositler gibi kan bileşenlerinin temelidir; kanın, organların oluşumu ve bağışıklık sisteminin kurulmasına kadar birçok görevi yerine getirir. Vücutta 3 yerden kök hücre alınabilir.

1-Kemik iliği,

2-Damarlardaki dolaşan kan,

3-Göbek kordonu (doğum sırasında bebeğin kök hücreleri buradan alınabilir.)


Kordon kanının saklanmasının kemik iliğine göre birçok avantajı vardır.

- Kordon kanı kök hücre transplantasyonunun gerçekleşmesi için kemik iliği kök hücre transplantasyonuna oranla daha düşük “uyum” yeterlidir

- Yetişkin kemik iliğinden kök hücre elde edilmesi cerrahi müdahale ve genel anestezi gerektirmektedir. Kordon kanından kök hücre toplanması ise ağrısız ve birkaç dakikalık basit bir işlemdir.

- Yetişkin kemik iliği radyasyon ve enfeksiyon gibi dış etkenlere ister istemez zarar gördüğünden, tedavide kullanılması durumunda verimi düşük olabilmektedir. Oysa kordon kanından elde edilen kök hücre, herhangi bir dış etkenle karşılaşmadığı için .

- İhtiyaç durumunda bulunma ihtimali çok düşük olan kemik iliği vericisi hiçbir zaman tam anlamıyla uyum sağlamayacaktır. Kordon kanından elde edilen kök hücreler ise çocuğun kendisi ile tam uyumludur. Ayrıca aile içindeki doku uyumu daha fazla olduğundan kardeşlere de uyum şansı (25%) yüksektir.

- Olası bir hastalık durumunda tedavi kemik iliği nakline göre daha kolay ve ucuzdur

- Kemik iliği nakillerinden sonra genellikle görülen yan etkilerin, kendi kordon kanını kullanarak yapılan nakillerde görülmemektedir.

- Kordon kanı transplantlarında ‘Graft versus host disease’ (GVHD) oluşma riski (Doku reddi) kemik iliği transplantlarına göre çok düşüktür.


GVHD NEDİR?

Hastaya verilen yeni sağlıklı hücrelerin bir kısmı, bu yeni ortamı yabancı olarak algılar, savunmasız olan yeni vücuda zarar vermeye başlar. Yani, bir anlamda, verici alıcıyı reddeder. Bu durumda, bağırsaklar, karaciğer, cilt ve akciğerleri öncelikle hedef alır. İshaller, kanlı ishal, sarılık, ciltte kırmızı pullanmalar, yaralar oluşabilir. Tüm cilt soyulabilir. Solunum yetersizliği gelişebilir. Bu sorunlar, dışardan, verilen destek tedaviyle aşılabilir, aşılamayabilir, hastayı ölüme götürebilir.

Etiketler: , ,