Kordon Kanının Saklanması


Bebeğin doğumundan sonra göbek kordonu kesilir ve kordonun içindeki kan, kit içerisinde bulunan özel bir kan torbasına cazibe ile dolması sağlanır, genellikle 5-10 dakika süren bir işlemdir. Kordon kanın alınması anneye veya bebeğe herhangi bir acı vermez ve bir risk taşımaz. Çok basit bir proses olup, genellikle doktorlar veya doğum esnasında görevli hastane personeli tarafından alınır. Daha sonra kordon kanı proses edilmek ve dondurulmak üzere doğumdan sonra 72 saat içinde Kordon Kanı Bankasına ulaştırılır. Burada proses (kordon kanının içindeki kök hücrelerin ayrıştırılması) edildikten sonra toplanan hücreler -196 derecede sıvı azotta saklanır, gerektiğinde çözülerek damardan, alıcıya verilir.

Neden Saklanıyor?

Bugüne kadar 3000’den fazla hasta ve en az 45 hastalık göbek kordonu kök hücreleri kullanılarak tedavi edilmiştir. Bunlara lösemi, lymphoma, nöroblastoma ve retinoblastoma gibi hastalıklar da dahildir. Aynı derecede önemli olan bir diğer konu da, kanser olmayan birçok hastalığın da tedavisinde de kök hücre kullanılmasıdır. Bunlar kan hastalıkları, genetik hastalıklar ve bağışıklık sistemi ile ilgili hastalıklardır. Bu hastalıkların tedavisinde kök hücre kullanımı “deneysel” değil tam aksine “ana yöntem”dir. [*1-Fasouliotis SJ, Schenker JG. Human Umbilical Cord Blood Banking and Transplantation: A State of the Art. Eur J Obstet Gynecol Reprod Biol. 2000:90:13-25. 2- Barker JN, Wagner JE. Umbilical Cord Blood Transplantation: Current State of the Art. Curr Opin Oncal.2002:14:160-164.]

Vücut; kanser veya genetik uyuşmazlıklarla savaşıyorsa, kemoterapi veya radyasyon gibi yoğun tedavilerle zayıf düşmüşse; kanın elementlerinin güçlendirilmesi gerekir. Bu güçlendirmeyi kök hücreler sağlayacak ve vücudun savaşmasını sağlayacaktır.

Kordon kanının saklanması, çocuğun hatta ailenin diğer fertlerinin yaşam poliçesi olarak düşünülebilinir. *Bununla beraber anne babalar ailelelerinin geçmişlerinde kök hücre tedavisi gerektiren hastalık bulunup bulunmadığını araştırarak ailelerindeki risk durumunu öğrenmelidirler. Bu tip riskli durumlarda aileler için göbek kordonu kök hücrelerinin saklanması önemli bir fırsat olabilir. Ailelerinin geçmişinde herhangi bir riskli bulguya rastlamayan anne babalar da çok küçük bir olasılıkta olsa bile, gelecekte karşılaşabilecekleri kök hücre ihtiyacını karşılamak üzere saklanım konusunu değerlendirmeliler. Tüm anne baba adayların, göbek kordonu kök hücre saklanması ve gelecekte kök hücre tedavisinde kullanılma olasılığını tüm yönleriyle birlikte araştırmalılar.

Böyle bir fırsat her zaman yakalanmayacaktır. Bebek doğduktan sonra böyle bir olasılık ortadan kalkacaktır.

*By Jordan H. Perlow, MD (Dr. Perlow, Maternal-Fetal Medicine, Good Samaritan Regional Medical Center, Phoenix Ariz. nın Yardımcı Yöneticisi, Phoenix Perinatal Associates, Obstetrix Medical Group of Phoenix, Phoenix Arizona’nın ortağıdır. Aynı zamanda University of Arizona School of Medicine, Tucson Arizona nın Jinekoloji Bölümü yardımcı profesörüdür.)

Kordon Kanı Saklanması Neden Önemlidir?

Kordon kanını dondurup saklamanın pek çok amacı vardır. Bunlardan en önemlisi, bebeğin ilerde kemik iliği nakli gerektirecek lösemi, lenfoma gibi (detaylı liste aşağıdadır) bir hastalığa yakalanması durumunda ilik uyumu olan verici aramaya gerek kalmadan kendine ait sağlıklı kök hücrelerle tedavi edilebilmesidir. Kişinin kendi hücre ve dokuları ile uyum sorunu olmayacağından, bu çok önemli bir avantajdir. Diğer bir amaç, bebeğin kardeşlerinde ya da yakın akrabalarında çıkabilecek hastalıkların tedavisidir. 1988 yılında Fankoni Aplastik Anemi hastalığı bulunan bir çocuğun ilk kez kordon kanı ile tedavi edilmesinden bu yana, yüzden fazla hasta bu yöntem ile tedavi edilmiştir. Kemik iliğinden kök hücre ayıklama yöntemi, habis kan hastalıklarında ve bazı kanser türlerinde, sağlıklı kan miktarını yükseltmek için yoğun olarak kullanılmaktadır. Ancak, hastaların %70’ine uygun kemik iliği bulunamamaktadır. Oysa, göbek kordonundaki kandan elde edilen kök hücrede, (eğer saklanmışsa) uyum problemi ortadan kalkmaktadır. Günümüzde bu yeni yöntemden, kanser, Parkinson, Alzheimer gibi -şimdilik- 50'yi aşkın hastalığın tedavisinde faydalanılmaktadır. Dünya çapındaki yoğun araştırmalar yöntemin kullanım alanlarını hızla geliştirmektedir.

Kimler Kordon Kanını Saklamalıdır?

Kordon kanınzın saklanmasını, çocuğunuzun hatta ailenizin diğer fertlerinin yaşam poliçesi olarak düşünebilirsiniz. Bununla beraber aileler anne babalar ailelelerinin geçmişlerinde kök hücre tedavisi gerektiren hastalık bulunup bulunmadığını araştırarak ailelerindeki risk durumunu öğrenmelidirler. Bu tip riskli durumlarda aileler için göbek kordonu kök hücrelerinin saklanması önemli bir fırsat olabilir. Ailelerinin geçmişinde herhangi bir riskli bulguya rastlamayan anne babalar da çok küçük bir olasılıkta olsa bile, gelecekte karşılaşabilecekleri kök hücre ihtiyacını karşılamak üzere saklanım konusunu değerlendirmeliler. Tüm anne baba adayların, göbek kordonu kök hücre saklanması ve gelecekte kök hücre tedavisinde kullanılma olasılığını tüm yönleriyle birlikte araştırmalılar. Böyle bir fırsat her zaman yakalanmayacaktır Bebek doğduktan sonra böyle bir olasılık ortadan kalkacaktır.

Kimler İçin Faydalıdır?

Kordon kanı bebeğin kendisi ile 100% uyumlu olup kardeşler içinde genelikle 25% şans vardır.

Etiketler: , ,