Çocuklarda İştahsızlık Problemi Nasıl Giderilir ?


Çocuklarda yemeği reddetme veya seçici davranma özellikle 2 yaş civarında sık rastlanan olumsuz bir yeme davranışıdır. İştahsızlık, çocuğun besini almak istemesi ile ortaya çıkan bir durumdur. Anemi, bağırsak parazitleri, hastalıklar çocukta iştah kaybına neden olabilir. 


Okul öncesi çocuklarda yeme sorunları, büyük ölçüde psikolojik nedenlerle ortaya çıkar. Çünkü beslenme bu dönemde, çocuk ve ailesi arasındaki duygu alışverişini belirtmenin en iyi yoludur. Çocuk tarafından yiyeceğin reddedilmesi, anne babaya karşı kullanılan güçlü bir silahtır. Olumsuz yeme davranışının devam etmesi, ilerde bazı psikolojik sorunlara neden olur.

SEÇİCİ ÇOCUĞA NASIL DAVRANMALI

Öncelikle 3 günlük beslenme öyküsü alınır ve enerji, protein ve diğer besin öğeleri miktarları hesaplanır. Çocuklar genellikle içmeyi, yemeğe tercih ederler ve böylece kolayca doygunluk hissi duyarlar. Yemekten 1 saat önce ve yemek sırasında çocuklarının sıvı alımını kısıtlamaları önerilir. Biberon bardakla değiştirilmeğe çalışılır. Günlük süt miktarı 2 su bardağı ile sınırlıdır. Çocuğun besin seçimindeki öncelikleri dikkate alınarak farklı tat, kıvam, renk ve çeşitlilikte besinler sunulur.

ÇOCUĞU BESLEMENİN PÜF NOKTALARI


Etiketler: ,