Sağlıklı Kalmak İçin Hangi Takviyelere İhtiyacımız Var?


Takviyeler bazen kafa karıştırır. Bir hafta bir hastalığı önlerken, diğer hafta bir hastalığa yol açabilir. Bu haber paniklere neden olmamalıdır. Hangi takviyeyi ne zaman alacağınızı bilmek istiyorsanız, yazının devamını okuyun.


Eğer kronik yorgun iseniz, B Vitamini kompleksine başvurun. B vitamini kompleksi B12 ve B6 vitaminlerini ve vücut için gerekli olan enerji takviyelerini içerir. Kadınlarda stres ve uykusuzluğa da iyi gelir. Demir eksikliği anemisi, yorgunluk, unutkanlık, hipotiroid gibi pek çok durumda faydalıdır.B vitaminin kaynakları: yulaf, brokoli, yoğurt, muz ve yağsız kırmızı ettir.

E Vitamini. Kolon ve meme kanseri ile kalp hastalıklarından kurtulmayı sağlar. Vitaminin koruyucu etkileri çoktur. Artan ölüm, felç, inme ve kriz risklerini e vitamini alımı önler. Kanser ve kalbe iyi gelir. Günlük E vitamin tüketiminizi artırın.

Demir takviyesi. Kadınların aylık kanama miktarını azaltır. Anemiyi önler. Fakat yüksek dozda kullanmak, mineral emilimini azaltır ve kabızlığa yol açar. Kan testi ile demir eksikliği belirlenir. Yağsız kırmızı et ve yeşil yapraklı sebzeleri tüketin.

D Vitamini. Eksikliğinde depresyon ve kanser gibi sorunlara yol açar. Güneşten yeteri kadar yararlanmamız gerekir. Güneşli günlerde yürüyüşe çıkabilirsiniz. Kolon ve meme kanseri riskini azaltır. Kalp ritim bozukluğu ve böbrek sorunlarına da iyi gelir.

Düşük karbonhidrat diyetinde olanlar eksik vitamin ve mineral için takviye almalıdır. Tahıllarda b ve c vitamini, meyve sebzelerde c vitamini, çinko, demir, kalsiyum ve süt tüketin.

Diğer bazı takviyeler, saç ve cilt görünümünü iyileştirir. A, C ve E vitaminleri güneşten cildi korur. Meyve, sebze ve tahlları tüketin. Kırılgan tırnak, soluk cilt gibi güzellik katkıları açısından etkilidirler.

Etiketler: ,