Seks sırasında kalbinizin durma ihtimali nedir?


Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sadi Güleç, kalp damar hastalarının cinsel hayatını sonlandırmaması gerektiğini belirterek, ''Kalp damar hastasıysanız eşinizle (alıştığınız partnerinizle) cinsel ilişki kurmanın kalbe getireceği yük; 10 dakika düz yolda yürüdükten sonra, dinlenmeden 22 basamaklı merdiven çıkmanın kalbe getireceği yüke yakındır'' dedi.


Prof. Dr. Sadi Güleç, kalp damar hastalığı teşhisi konulan hastaların merak edip soramadığı önemli konulardan birinin cinsel yaşamlarını nasıl devam ettirecekleri olduğunu söyledi.

Güleç, kulaktan dolma bilgilerle oluşan genel kanının, cinsel ilişkinin kalbi fazlasıyla yorarak yeni bir kalp krizi geçirmiş veya bypass-stent uygulaması gibi işlemlere maruz kalmış hastaların yüzde 25'inin cinsel yaşamına tamamen nokta koyduğu, yüzde 50'sinin ise ilişki sayısını ciddi derece azalttığı şeklinde olduğunu kaydetti ve şöyle konuştu:

"Sağlıklı yaşamın bir parçası olan cinsel ilişki, elbette kalbimize bir yük getirecektir ancak, yapılan araştırmalar bu yükün sanıldığı kadar büyük olmadığını göstermiştir. Kalp damar hastasıysanız, eşinizle (alıştığınız partnerinizle) cinsel ilişki kurmanın kalbe getireceği yük; 10 dakika düz yolda yürüdükten sonra, dinlenmeden 22 basamaklı merdiven çıkmanın kalbe getireceği yüke yakındır.

Kimileri bu yükü iki kat merdiveni dinlenmeden çıkmak olarak tanımlamaktadır. Dolayısıyla bu aktivite düzeyini hiç bir şikayeti olmadan yapabilen kalp hastalarının cinsel yaşamlarını da rahatlıkla sürdürebilecekleri söylenebilir. Ancak değişik bir partner ile cinsel ilişkinin kalbe getireceği yükün daha fazla olacağı unutulmamalıdır."

KALP KRİZLERİNİN YÜZDE 1'İNDE TETİKLEYİCİ

Sadi Güleç, sağlıklı toplumlarda yapılan değerlendirmelere göre, haftada iki veya daha fazla sayıda cinsel ilişkide bulunanların, ayda bir veya daha az sayıda cinsel ilişkide bulunanlara göre daha uzun yaşadıklarını söyledi. Dünya üzerinde meydana gelen kalp krizlerinin sadece yüzde 1'inde tetikleyici faktörün cinsel ilişki olduğunu söyleyen Sadi Güleç, ''Ani ölümlerin ise sadece yüzde 0.6'sı cinsel ilişki sırasında gelişmektedir'' diye konuştu.

Sadi Güleç, ölüm veya kalp krizi ile sonlanan cinsel ilişki vakaları incelendiğinde, çoğunlukla erkeklerin hayatını kaybettiği, bu vakaların otel odalarında gerçekleştiğini, ilişkinin evlilik dışı olduğu ve yemek ile alkol sonrası yapıldığının tespit edildiğini belirtti.

Etiketler: