Yaygın Hastalıklar İçin 10 Alternatif TedaviZaman içinde değişen koşullar, besin değerlerinin düşmesi, hormonlu besinler yüzünden bedenimiz yeterli gücü bulamıyor.

Soğuk Algınlığı

Ekinezya, soğuk algınlığına karşı en iyi doğal ilaçlardan biridir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; ekinezyanın destek olduğu soğuk algınlıklarında iyileşme süresi gözle görülür biçimde azalmaktadır. Ayrıca çiğ sarımsak ve karanfil de soğuk algınlığında destekleyici besinlerdir.


Başağrısı

Başağrısı sırasında aldığımız ağrı kesicilere karşı zamanla bağışıklık kazanırız ve artık etkileri azalır. Çok ilaç almak yerine doğal bir tedavi yöntemi isteyebilirsiniz. Mentollü kremle şakakları ovarak masaj yapmak ağrınızı alacaktır. Ayrıca başa soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Biraz fazla su içmek de başağrınızı dindirecek yöntemler arasındadır.

Kuru Cilt

Kuru ve çatlamış deri güzellik sorunu değil, sağlık sorunudur ve tedavi gerektirir. Aloe vera içerikli jel kullanmayı deneyin. Antiseptik ve antifungal özellikleri sayesinde cildiniz neme kavuşur ve serinleyerek tedavi olur.

Mide Ağrısı

Mide hassas bir bölgedir ve kabızlık, ishal, gaz gibi pek çok sancılı şikayetin kaynağıdır. Midenizle sorun yaşamamak için ilk kural, dikkatli olmak ve fazla alkol ve zararlı gıda tüketmemektir. Bol miktarda meyve ve sebze yemek ve yediklerinizi iyi yıkamak önemlidir. Papatya gibi sakinleştirici özelliği olan bitki çaylarını içebilirsiniz.

Hazımsızlık

Hazımsızlık çektiğinizde hemen elinizi ilaca uzatmayın. İlaç hazımsızlığın tek çaresi değildir. Uzmanlar, hazımsızlık belirtileri hissettiğinizde 1 çorba kaşığı beyaz sirke içmenizi öneriyorlar. Ayrıca mide asitlerini nötralize etmek için elma, havuç, çiğ zencefil veya badem yiyebilirsiniz.

İltihap

İiltihap veya ilişkili kronik artritin ilk etapta meydana getirdiği koşulların olasılığını azaltmak için, uzmanlar, balık yağında bulunanlar gibi esansiyel yağ asitlerinin bulunduğu diyetle desteklenmesini öneriyorlar. Ayrıca zerdeçal ve zencefil özleri, iltihap belirtilerini azaltıyorlar.

Depresyon

Depresyon için verilen ilaçların pek çok yan etkisi bulunmaktadır. O yüzden, doğal yöntemleri tercih edebilirsiniz. Kantaron bitkisinin majör depresyonda iyi etki ettiği yapılan araştırmalarla ortaya konmuştur.

Boğaz Ağrısı

Boğaz ağrısı bazen dayanılmaz olabilir. Neyse ki; mutfak dolabında doğal dezenfektan ve antibakteriyeller var. Bal, yüzyıllardır boğaz ağrısı için kullanılmaktadır. Bir kaşık bal, bir fincan sıcak su ve bir dilim limonu karıştırıp içmeyi deneyin.

Morarma

Morarma ve şişme tedavisinde en etkili doğal ilaç arnikadır. Kremi veya hapı kullanılabilir. Almanya’da yapılan araştırmalar, ayak şişliğinde de bu bitkinin iyi bir tedavi edici olduğunu gösteriyor.

Akşamdan kalma hâli

Akşamdan kalma durumunda vücutta su kaybı fazla olacağından, öncelikle bol su içilmelidir. Yeşil çay, siyah çay antioksidan olarak içilebilir. Mineral dengesini korumak için ayran veya maden suyu içilmelidir.

Etiketler: , ,