Alkol Ve Kaslar


Alkol ve kaslar iyi arkadaş değildir.İçkinin vücut ve kaslar üzerindeki yan etkileri neler?


İçki alışkanlığımızın kas geliştirme işlevi üzerinde ne kadar etkisi olduğunu hepimiz merak ediyoruz. Cuma akşamları işten çıkıp, arkadaşlarla buluşmak ve birkaç bira içmek gerçekten zararlı bir şey midir?


Zayıflamak istiyorsanız, gerçekten 1-2 ay içkiden uzak mı durmalısınız? Veya diyetinizin geri kalanına sadık kaldıysanız, hafta sonu birkaç soğuk içki içebilir misiniz? Birçok erkek bir şeyler yiyerek kaçamak yapmak yerine, bir şeyler içerek diyete uymamayı tercih ederler. Yemekleri kesmek biraz mücadele gerektirirken, içkiyi kesmek zorlu bir mücadeledir. Peki, alkol ve kas arasındaki bağlantı nedir? Alkol kas geliştirme işlevini nasıl etkiler? İçtiğiniz zaman ne olduğunu anlarsanız, kas geliştirme planınızda alkol kullanıp kullanmaya siz karar verebilirsiniz.

Alkol ve büyüme hormonları

Alkol tüketimin en büyük etkisi büyüme hormonunun yok olmasında etkisi olmasıdır. Büyüme hormonu, kas geliştirme de, hücre büyümesi ve gelişmesinde ve gerekli kemik büyümesini teşvik etmek de çok önemli bir rol üstlenmektedir. BU hormon değeri düşük olduğu zaman , normal zamandaki kas gelişmesini gösteremeyeceksiniz.

Büyüme hormonu genellikle ilk uykuya daldığınız saatlerde üretilir. Alkol normal uyma ritimlerini bozduğu için , bu yeteri kadar hormon üretilmesini engelleyecektir. Hormonun azalması %70lere kadar varabilir

Alkol ve testosteron

Diğer etken alkolün testosteron üzerindeki etkisidir. Testosteronun kas gelişiminde etkisi olan diğer büyük hormondur.Bu yüzden erkekler kadınlara göre daha fazla kas taşırlar. Alkol tükettiğiniz zaman, karaciğeriniz testosteronların yokolmasına neden olan bir zehşir ürer. Buda vücuttaki testosteron konsantrasyonunu düşürerek, daha az kas kütlesi ile sonuçlanır.

Alkol ve iyileşme

Alkol kaslarınızın iyileşmesini geciktirir. Alkol bir zehir olduğu için, vücut enerjisini vücuttaki zehri atmak ve onun verdiği zararları iyileştirmek için kullanacaktır.Vücudun, Kas dokusundaki hasarları tedavi edecek enerjisi kalmayacaktır. Bu yüzden spor salonunda bir sonraki gidişinizde yenilenmiş olmayacaksınız.

Alkol ve vücuttaki su oranı

Antrenmanlarla kas geliştirmeye çalışırken, alkol vücudunuzdaki su oranınızı da azaltacaktır. Alkolün idrara çıkarma etkisi olduğunda, eğer alkolsüz ve kafeinsiz bir içecekle veya su ile kompanse etmezseniz, vücudunuzdaki su dengesi bozulacaktır. Vücuttaki su oranının düşük olması kendinizi yorgun hissetmenize(fiziksel aktiviteniz azalacak), daha fazla yemenize(diyetiniz için büyük problem) ve kas hücrelerinin kas enerjisi olan ATP’den daha az üretmesine neden olacaktır.

Alkol ve glikojen sentezi

ATP'nin yanı sıra kas glikojeni de kas oluşumda etkilidir. Alkollü içeceklerden sonra alkollü sentez, glikojen sentezinden daha öncellikli olacaktır. BU da kas hücrelerinde depolananları azaltacaktır. Bundan sonraki antrenmana gittiğinizde kendinizi yorgun hissedecek ve hiç hareket etmek istemeyeceksiniz. Ve çalışmanız bittiği zaman yeteri kadar fayda sağlamayacaksınız çünkü kaldırdığınız ağırlıklarda bir artış olmayacak.

Alkol ve aerobik

Alkol, aerobik aktivitelerini bile etkiler. Bu senaryo da , alkol kan basıncını yükseltir ve kalp atışını hızlandırır. Spor yaparken zaten kalp atışları hızlandığı için, alkolden kaynaklı ekstra artı, yaptığınız hareketin daha zor gelmesine neden olur.

Alkol ve vücut yağı

En son olarak, alkol çok kalorilidir. Genellikle kendinizi bira, şarap veya sert likörleri içerken bulursunuz, bu da genelde kadınların tercih ettiği tatlı kokteyllere göre daha avantajlıdır. Her gramında 7 kalori olduğu düşünülünce , 3-4 tane içince bir öğün yemiş gibi olursunuz. Eğer aldığınız kalorilerden biraz kesinti yapıp, bu ekstra kalorilere yer açmazsanız, kilo alırsınız.

Bir dahaki sefere içi içmemeye karar verirseniz , bu faktörleri aklınızda bulundurun. Alkol ve kas geliştirme kesinlikle iyi arkadaş değildir. Ama eğer bir vücut geliştirme yarışmasına katılmayacaksanız ve bir atletizmle ilgili bir yarışa katılmayacaksanız, arada bir birkaç bardak içebilirsiniz.

Sadece alkol alacağınız zaman daha fazla su tüketin ve gün geri kalan kısmında sebze tüketin(daha az kalori alarak,daha fazla besin değeri almak için) ve alkol aldıktan sonra ekstra uykuya izin verin.

Etiketler: , ,