Botoksun iyileştirdiği 6 hastalık


Botoks, Clostridium Botulinum adlı bakterinin salgıladığı bir toksin. Peki bu zehir insanı gençleştirirken iyileştiriyor da olabilir mi?

Yüz çizgilerini ortadan kaldırmak amacıyla kozmetik alanında kullanılmaya başlandığından beri (2ooo’li yılların başı) medyada ismi sık sık geçmesine rağmen, aslında 25 sene gibi uzun bir süredir tıbbın hizmetinde olan botoks, hekimlerin gayet iyi bildiği etkili bir ilaç. Botoks tedavisi, sadece estetik için değil, aynı zamanda büyük bir hasta ve hastalıklar grubunun sağaltımını sağlayan önemli bir yaklaşım.
Botoks, yıllardır birçok hastalığın tedavisinde kullanıldığından, oldukça emniyetli bir ilaç. Belirgin bir yan etkiye yol açmıyor, açsa da bu etkinin geçici olduğunu biliyoruz. En sık görülen yan etkisi, botoksun hedeflenmeyen kaslara da yayılarak geçici zaaf yapması. Bu nedenle, yüz bölgesindeki kaslar daha küçük olduğu için, özellikle yüze uygulanan dozlar çok önemli. Bu tedavi yaklaşımı, botoks uygulaması yapmak için gerekli eğitimi almış hekimlerin elinde, oldukça yüz güldürücü sonuçlar veriyor.
Acıbadem Maslak Hastanesi Nöroloji Uzmanı Yeşim Gülşen Parman, botoksun kas içine enjekte edilerek kullanıldığını, aşırı kasılan kasta geçici güçsüzlük yaparak etkisini gösterdiğini ve bu etkinin de 3-4 ay sürdüğünü belirtiyor. Botoks kas içine enjekte edildiğinde, o kas veya kas gruplarına ulaşan sinir uçlarını geçici olarak devre dışı bırakıyor. Böylece kasların sebep olduğu istemsiz hareketleri ve aşırı kasılmayı ortadan kaldırıyor. Bu etki 3-4 ay sürdüğünden, bu süre sonunda kasılmalar tekrar başlayabiliyor. Bu nedenle enjeksiyonları tekrarlamak gerekiyor.
Prof. Dr Yeşim Gülşen Parman, botoksun kozmetik dışında başlıca altı hastalık grubunda iyileştirici etkisi bulunduğunu belirterek, şu bilgileri veriyor:
Tiklerinizden botoksla kurtulun
Botoks, distoni ve tiklerin tedavisinde kullanılıyor. Distoni; istemsiz, süregelen, bükücü, döndürücü nitelikte kas kasılmalarıyla ortaya çıkan; istem dışı tekrarlanan hareketlere neden olan, geçici ya da kalıcı anormal postürlere yol açan bir hareket bozukluğu. Bir tür hareket sistemi hastalığı olan distoni, beynin daha çok derin yapılarını tutan hastalıklarda görülüyor. Bazı hastalıklara eşlik edebileceği gibi (Parkinson gibi), tek başına bir hastalık olarak da ortaya çıkabiliyor. Üstelik her yata görülebiliyor. Ayrı ayrı vücut bölgelerini tutabileceği gibi, tüm vücutta da yaygım olarak rastlanıyor.
Botoksun tedavi amaçlı kullanıldığı nörolojik durumlar şunlar:

Beyine ve omurilikteki hareketle ilgili merkezlerin hastalandığı durumlarda spastisite ortaya çıkabiliyor. Kaslarda ve kas gruplarında sertleşme ve kasılmayla kendini gösteriyor, dolayısıyla istemli hareketin yapılmasını güçleştiriyor. Spastisiteye yol açan hastalıkların başında, beyin damarlarının tıkanması ya da beyin kanaması sonucu ortaya çıkan inme (felç) geliyor. Bu durumdan başka, beyin omurilik travmaları, multiple skleroz (MS) gibi sinir sistemini hasara uğratan hastalıklar da nedenler arasında sayılıyor. Botoks uygulamasına iyi bir fizyoterapi programının eklenmesi, tedaviyi daha etkili kılıyor.
Etiketler: , , , , ,