Duygularınızı yemekle mi besliyorsunuz?
Bazen duygusal sebeplerden dolayı kimi yiyeceklere saldırabiliriz ama yemek yemek duyguları ayarlamak için insanın tek ve ana stratejisi haline gelmemelidir.


Mutlu olduğunuzda, yemek seçiminiz biftek ya da pizza olabilir, üzgün olduğunuzda dondurma ya da şeker ve sıkıldığınızda patates cipsi… Yemekler midemizi doldurmaktan fazlasını yapar, aynı zamanda duyguları tatmin ederler ve aç bile olmadığınız halde bu duyguları uygun yiyeceklerle doyurduğunuzda, buna ‘duygusal yemek’ denir.Bir duyguyu doğurmak için yediğinizi nasıl anlarsınız?

Duygusal açlık bastırdığı zaman, en önemli belirtilerinden biri belirli bir yiyecek üzerine odaklanmanızdır, ve evet, bunun daha çok bir rahatlatma yemeği olduğunu bilirsiniz.
Rahatlatıcı yiyecekler, insanların bir duyguyu sağlamak ya da sürdürmek için tercih ettikleridir. Negatif ruh halleriyle birlikte gelen istek yeterince ilginç değilmiş gibi bazı insanlar kendilerini ancak bu yemeklerle iyi hisseder.
Dondurma rahatlatıcı yemekler listesinin en başında gelenlerden birisidir. Dondurmadan sonra, kadınlar için çikolata ve kurabiye; erkekler için pizza, biftek ve güveçler gelir…
Hepimiz bazen duygusal sebeplerden dolayı yeriz. Ama yemek yemek duyguları ayarlamak için insanın tek ve ana stratejisi haline gelmemelidir. Özellikle de o insan seçimlerini son derece sağlıksız yiyeceklerden yana yapıyorsa…
Eğer yiyorsanız ancak aç değilseniz, vücudunuzun kaloriye ihtiyacı yok demektir. Bu sıklıkla olmaya başlarsa, bu ekstra kaloriler vücudunuzda yağ olarak depolanmaya başlanır ki bu da ileride çok daha ciddi sağlık problemleri ile karşılaşmanıza sebep olur.
Yemek yemek yerine bir arkadaşı aramak, yürüyüşe çıkmak, evi toparlamak ya da aklınızdaki arzuyu bastıracak başka bir üretici eyleme yönelmek çok daha sağlıklı olacaktır, fiziksel ve ruhsal olarak.
Bir günlük edinin ve neler yediğinizi yazın. Bu şekilde ne zaman ne yemek istediğinizi fark edeceksiniz. 2-3 hafta yazmayı sürdürdüğünüzde ise duygusal bir yiyici olup olmadığınıza karar vereceksiniz. Eğer öyle iseniz, profesyonel yardıma ihtiyacınız var demektir.

Etiketler: , ,