Göz ve Göz Çevresi İçin Anti-Aging Yöntemleri


Yaşlanma etkilerini durdurmak değil ama yavaşlatmak mümkün.

Göz çevresini korumak için:

Göz çevresi cildi, yüzdeki kırışıklıların ilk başladığı bölgedir. Bunun nedeni, göz çevresindeki cildin ince olması, altında yağ dokusu olmaması ve gülme gibi mimik hareketleridir. Cildi yaşlandıran serbest radikallerdir. Serbest radikaller, cilt dokusunda bulunan kollajen, elastin lifleri ve polisakkaridleri parçalarlar. Serbest radikalleri ortaya çıkaran faktörler ise şunlardır:
Sonuç olarak, tüm bu faktörlerden kaçınmalıyız. Cildi ve özellikle erken yaşlanan göz çevresi cildini korumak için şu kurallara uymalıyız:

Gözleri korumak için

Göz çevresindeki ciltte olduğu gibi, gözde de en önemli yaşlandırıcı etken güneşin altraviyole ışınlarıdır. Güneş, gözümüzün hemen hemen tüm tabakalarına zarar verir. Ultraviyolenin oluşturduğu başlıca göz hastalıkları arasında; gözde et gelişimi (pterjiyum), katarakt ve yaşa bağlı sarı nokta hastalığı (gözün net görme sağlayan noktasının bozulması) yer almaktadır. 

Göz yüzeyini yaşlandıran önemli bir etken ise kuruluktur. Kuruluk, göz yaşının az salgılanmasından kaynaklanabileceği gibi, mevcut göz yaşının fazla buharlaşmasından da kaynaklanmaktadır. Buharlaşmayı artıran faktörler arasında bilgisayarlar, kontakt lens kullanımı, klimalar ve lazer yazıcılarla fotokopi makinalarının ortama saldığı kimyasal maddeler yer almaktadır. Kronik kuruluğun gözde yaratacağı tahriş, göz akında kalıcı dejenerasyona (pinguekula) yol açmaktadır. 

Gözlerimizi genç tutmak için şu tedbirleri almalıyız:Etiketler: , ,