Hangi çikolata kaç kalori?


Çikolata, 7'den 70'e herkesin sevgilisi. Ama biz sadece yetişkinler için üretilen seçkin çikolatalardan bazılarını mercek altına yatırdık. İşte kimi farklı çikolatalar ve öne çıkan özellikleri...ÇİKOLATA ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?


Kakao miktarı: Çikolatalardaki kakao miktarı yüzde 10'dan yüzde 95'lere kadar çıkabilir. En az yüzde 35 kakao içeren bir çikolata tüketmek, kakaonun faydalarından da yararlanmanızı sağlayacaktır. Unutmayın, kakao gelmiş geçmiş gıdaların içinde en fazla antioksidan içeren besinlerden biridir.

Şeker miktarı: Tipik olarak sütlü çikolatalar daha fazla şeker içerir. Bu nedenle kaliteli bir bitter çikolata daha az şeker ve daha çok kakao içermesi yönüyle sağlıklı bir seçimdir.

Kalori miktarı: Genel olarak çikolatanın bir porsiyonu (42 gr.) 220-280 kalori içerir. Bu nedenle kilo kontrolü açısından dikkatli tüketmeye gayret edin.

Yağlar: Çikolata yüksek oranda kakao yağı içerir. Ona kremsi kıvamı veren de budur. Öte yandan trans yağ tüketiminden kaçınmak için paketi mutlaka kontrol ederek 'sıfır trans yağ' olup olmadığına bakın.

Ek malzemeler: Çikolatada fındık, fıstık, üzüm, badem gibi kuruyemişlerin kullanılmış olması besin değerini artırır. Atıştırırken, besleyici de bir şeyler tüketmek için bu tip barları seçebilirsiniz.Algida Magnum Essence Bitter
Dondurmasından tanıdığımız Magnum tadı, şimdi çikolata çeşitleriyle karşımızda. Bitter çikolatanın (yüzde 60) içinde dolgu olarak bitter krema (yüzde 40) bulunuyor. Bitter çikolata kısmında kullanılan kakao kuru maddesi oranı ise yüzde 35.

100 gr.'da 564.5 kcal. enerji 36.4 gr. yağ 8.6 gr. protein

Damak Bendane Antep Fıstıklı Sütlü Çikolata


Türk fıstıklarıyla üretilen 78 yaşındaki Damak çikolatayı hepimiz yakından tanıyoruz. Yeni Damak ‘Bendane’ ise Eylül ayında toprağa ilk düşen ve tüm hasatın en lezzetlisi olan yeşil bendane fıstık taneleriyle yapılıyor. Sınırlı sayıda üretiliyor. İçeriğindeki kakao kuru madde oranı ise yüzde 29.

100 gr.'da 571 kcal. enerji 36.9 gr. yağ 36.9 gr. protein

Eti Sticks Nane Şekerli Sütlü Çikolata

Kaptırıp tüm paketi yememeniz için minik çubuklar halinde (8 adet) üretilen çikolatada nane şekeri kullanılmış. Yerken nane şekerlerini çıtır çıtır ağzınızda hissediyorsunuz. Her bir çubuk 57 kalori değerinde. Bir çubuktaki şeker oranı 1 gramın altında. Kakao kuru madde oranı ise en az yüzde 32.

100 gr.'da 514 kcal. enerji 25.02 gr. yağ 25.02 gr. protein

Lindt Excellence Dark Yüzde 85 Kakao

Seçtiğimiz çikolatalar arasında kakao oranı en yüksek olan çikolata (Kakao kuru maddesi yüzde 85). Bu da onu magnezyum, demir ve antioksidanlar açısından son derece zengin kılıyor. Ancak tadı alışıldık çikolatalara göre oldukça acı. Fazla tatlı sevmeyen, yoğun kakao tadından hoşlananlar için mükemmel bir seçenek olabilir.

100 gr.'da 525 kcal. Enerji 46 gr. Yağ 11 gr. protein

Lovells Portakal Krokanlı Bitter Çikolata

Ülker'in İngiliz çikolata markası Lovells'ten isim hakkını almasıyla Lovells çikolata çeşitleri market raflarında boy göstermeye başladı. Portakal krokanı ve portakal kullanılarak üretilen bu çeşidinde kakao kuru madde oranı en az yüzde 58. Portakalın kakaoyla uyumu nefis. Portakal kokusu da çikolatanın lezzetini artırıyor.

100 gr.’da 591 kcal. Enerji, 38.3 gr. Yağ, 9.6 gr. protein

Ülker Golden Bitter Çikolata

En yüksek kakao oranına sahip çikolatalardan biri de Ülker Golden Bitter. Yüzde 70 oranında kakao kuru maddesi içeriyor. Bu da antioksidanlar, demir, magnezyum açısından zengin olmasını sağlıyor. Ancak doymuş yağ ve kalori açısından da yüksek. Yoğun kakao oranına sahip olmasına karşın, ağızda eriyen ve çok fazla acı olmayan bir tada sahip.

100 gr.'da 601 kcal. Enerji, 403 gr. Yağ, 10.1 gr. protein

Chocolat Stella Baobab Meyveli Organik Çikolata


Bu çikolatayı özel kılan nefis tadının yanı sıra, bir de organik olarak üretilmiş olması. Yani üretilirken doğaya zarar vermiyor ve üretim süreçlerinde insan sağlığını tehdit edebilecek zararlı kimyasallar kullanılmıyor. Chocolat Stella tarafından İsviçre'de üretilen çikolata yüzde 60 oranında kakao içeriyor, içeriğinde bulunan baobab meyvesi ise Afrika'da ağaçlarda doğal olarak yetişiyor. Yüksek besleyici değerinin yanı sıra düşük kalorisi ve hoş aromasıyla yıldızı parlıyor. Stella çikolatalar organik ürünler satan dükkanlarda ve Bilstore'da satılıyor.

100 gr.’da 523 kcal. Enerji, 38 gr. Yağ, 5 gr. protein

Şölen Choca Mia Antep Fıstıklı Bitter +Sütlü Çikolata


Paketin yarısı sütlü, yarısı bitter çikolatadan oluşuyor. Her iki bölüm de yüzde 20 oranında Antep fıstıklarıyla harmanlanmış. Bitter kısım yüzde 55, sütlü kısım ise yüzde 35 kakao kuru maddesi içeriyor. Antep fıstığı, çikolatalara başka birçok besin öğesinin yanı sıra ekstra fosfor, demir, manganez ve B6 vitamini katıyor.

100 gr.'da 555.3 kcal. Enerji, 39.8 gr. Yağ, 11.1 gr. Protein

Ferrero Rocher Bütün Fındıklı Sütlü Çikolata
Ortasında bütün fındığın çevresinde fındıklı sütlü çikolata dolgusu, onun üzerinde gofret ve en dışta da fındık parçacıkları... Altın yaldızlı kâğıtla kaplanmış bu topçukları sevmeyen çok az kişi vardır herhalde. Fındık, çikolatayı E vitamini, manganez, B6 vitamini ve folik asit yönünden zenginleştiriyor. Ancak dikkat, bir adedi 60 kalori, 5.3 gram şeker içeriyor. 100 kalorinin altında bir atıştırma için sadece 1.5 adet yemenize izin var!

100 gr.'da 587 kcal. Enerji, 42.2 gr. Yağ, 8.5 gr. protein
Etiketler: ,