Kilo yönetimi ve metabolizma hızıDiyetisyene ya da Endokrin ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı bir doktora ‘Metabolizmam yavaş bu yüzden kilo veremiyorum’ diye başvuran kişilerin sayısının oldukça fazlalaştığı görülüyor.  Metabolizma konusu her bahar olduğu gibi bu bahar da oldukça revaçta.  Konuyla ilgili yanlış anlamaları önlemek için bir diyetisyen olarak öncelikle  ’metabolizma nedir? ve Metabolizma neden yavaşlar?’ sorularına yanıt vererek metabolizma fazla kilo ilişkisi konularına açıklık getirmek istiyoruz. 

Metabolizma nedir?

Vücudumuzdaki doku ve organlarda kimyasal değişimlerin tümü metabolizma olarak adlandırılır. Diğer bir deyişle vücuttaki yapım (anabolizma) ve yıkım (katabolizma) olaylarının tümüne metabolizma denir.
Beslenme metabolizması ise yenilen tüm yiyeceklerin sindirim sürecini tamamlayıp organizmanın kullanacağı hale dönüşmesidir. Yapım (anabolizma) ve yıkım (katabolizma) olaylarının tümünü kapsar.
Vücutta yapım yüksek olduğunda pozitif denge, yıkım yüksek olduğunda negatif denge söz konusudur. Metabolizmanın çalışmasında birçok besin öğesinin özellikle bazı vitamin ve minerallerin doğrudan veya dolaylı rolü bulunmaktadır. 
Bazal metabolizma hızı ya da diğer bir deyişle bazal metabolizma enerjisi; canlı kalabilmek için gereken minimum enerji miktarıdır.  Egzersiz yapmak, hormon seviyeleri, yaş, cinsiyet, beslenme durumu, gebelik, emziklilik, psikolojik durum, vücut sıcaklığı gibi değişken olabilen faktörler metabolizmayı kontrol eder. Metabolizma hızı bu sebeplerle her bireyde farklıdır.
Bazal metabolizma hızı oldukça pahalı olan özel laboratuar ortamında ölçülmektedir. Bu ölçüme yakın değerleri bulmamızı sağlayan  bazı formüller, diyetisyenler tarafından bazal metabolizma hızını hesaplamak için kullanılmaktadır. Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle kullanmaya başladığımız vücut analiz cihazları da bu formülleri kullanarak bize bazal metabolizma hızını hesaplamaktadır.  Bu nedenle vücüt analiz cihazları diyetisyenlerin en önemli ve dikkatlice kullanılması gereken araçlarından bir haline gelmiştir.
Metabolizma Neden Yavaşlar?
Metabolizmanın yavaşlamasında birçok faktör rol alır. Özellikle çevresel nedenlere bağlı metabolizmanın yavaşlaması önlenebilir. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

Etiketler: ,