Sigara kadına ne yapar?


Sigara tiryakisi kadınların çoğu zararlarını fazla önemsemiyor ama sigara kadının doğuranlığını ve yaşam kalitesini ciddi şekilde tehdit ediyor.Son yıllardaki etkili kampanya ve düzenlemelere rağmen, üreme çağındaki kadınlar arasında sigara kullanımının arttığını belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Güvenç Karlıkaya, genel olarak kadınların, sigara kullanımının, üreme fonksiyonları üzerindeki zararlı etkileri konusunda yeterli bilgiye sahip olmadıklarını söyledi.

“Sigara dumanında bulunan 4000’in üzerindeki zararlı bileşik, kadın üreme sistemindeki değişik hedef ve etki mekanizmalarına zarar veriyor. Sonuçta kadının çocuk sahibi olma şansı azalıyor. Daha üzücü olan ise; kadının tüm bu bilgileri dikkate almaması” diye konuşan Karlıkaya, sigaranın kadın üreme sağlığı üzerindeki 5 etkisini şöyle anlattı:
1- ERKEN MENOPOZA SEBEP OLUR
“Kadın üreme çağını belirleyen yumurtalık kapasitesinin, sigaranın zararlı etkilerinden olumsuz etkilendiğini gösteren birçok çalışma yapılmıştır. Çalışmalarda, yumurtalık kapasitesinin belirleyicilerinden olan FSH hormonunun sigara içen kadınlarda içmeyenlere göre daha yüksek, AMH hormonunun daha düşük olduğu gösterilmiştir. Bunun sonucu olarak da sigara içen kadınların içmeyenlere göre ortalama 2 yıl önce menopoza girdikleri görülmüştür.
2- KISIRLAŞTIRIR Özellikle yumurta rezervini belirleyen ve “primordial folikül” dediğimiz ana yumurta hücreleri, sigara dumanında bulunan hidrokarbon türevleri, nikotin ve kadmium gibi ağır metallerin birincil hedefi olmaktadır.
3- YUMURTA KALİTESİNİ BOZARSigara dumanı ve içerdiği toksik maddeler, kadında her ay gelişen ve muhtemel gebeliği oluşturacak olgun yumurtanın da kalitesini bozmaktadır. Yumurtalık içerisinde gelişen olgun yumurta ve çevresinde bu toksik maddeler ile oluşan oksidatif stres, yumurta hücresi ve çekirdeğinde değişikliklere yol açarak hücrenin ölümüne veya genetik yapısının bozulmasına yol açabilmektedir.
4- DÜŞÜKLERE YOL AÇAR
Döllenme sonrası oluşan embriyonun gelişimi bozulmakta, hücre zarının kalınlığı artarak embriyonun rahim içerisinde tutunması zorlaşmaktadır. Bununla birlikte, embriyonun rahim içerisinde tutunup geliştiği endometrium, yani iç tabakada sigaranın zararlı etkilerinden payını almaktadır. Sigara dumanındaki toksik maddeler, rahim içi dokusunun kanlanmasını azaltarak, embriyonun bu doku içerisinde tutunup köklenmesini engellemektedir.
5- TÜP BEBEK ŞANSINI OLUMSUZ ETKİLERBirçok çalışma, sigara içen kadınlarda tüp bebek başarı şansının içmeyenlere göre daha düşük olduğunu göstermektedir."


Etiketler: , ,