Utandıran hastalıklar


Günlük hayatımızda yaşadığımız ancak dışlanma, ayıplanma kaygılarından dolayı kimselere söylemeye hatta konunun uzmanı olan doktorlara bile gitmeye çekindiğimiz hastalıklar günlük hayatımızı olumsuz yönde etkiliyor. 

Her hastalıkta olduğu gibi; hastalığın tedavisinde erken tanı oldukça önemlidir. Konunun uzmanına başvurulmadığında hastalığın ilerlemesi ve tedavide geç kalınması kaçınılmaz oluyor. Böylece tedavide geç kalınmasına neden oluyor,
İşte bizi utandıran bazı hastalıklar ve tedavi yöntemleri:


1. HEMOROİD


Hemoroid rahatsızlığının görülme sıklığı toplumdan topluma göre değişiklik gösterdiği gibi yaşın ilerlemesiyle birlikte görülme sıklığı artar. Yaygın olarak rastlanan Hemoroid ; makatta kızrıklık, kaşıntı, kanama , şişkinlik ve ağrı olarak ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. 4. dereceye kadar görülebilen hemoroitin ortaya çıkış nedenleri şöyle sıralanabilir: 

* Kronik kabızlık
* Ikınma
* Hareketsizlik
* Hatalı beslenme
* Uzun süre ayakta durmak
* Hamilelik
* Genetik faktörler 

Hemoroitten Nasıl Kurtuluruz?

* Günde ortalama 8 bardak su içilmeli 
* Posa tüketimi arttılmalı 
* Stersten kaçınmalı

Alınacak genel önemlerin dışında konunun uzmanı doktorlar hemoroitin derecesine göre ilaç ya da cerrahi yöntem ile tedaviyi uygun görebilir. Hastalık, genellikle 1. ve 2.derecede ise ilaç tedavisi yeterli olmaktadır. Ancak ilaçların düzenli kullanımına rağmen hemoroitte iyileşme olmamış ise tekrar doktora başvurmak gerekir. Gerekli durumlarda kolonoskopi yöntemiyle birlikte ciddi bir sorun olup olmadığı tespit edilir. Buna göre geliştirilen; lazer, infrared koagülasyon, longo metodu, hemoroidal arter ligasyonu, gibi yöntemler ile günümüzde hemoroitin tedavisi yapılmaktır.

2. AĞIZ KOKUSU

Ağız kokusu günlük hayatta bizi en rahatsız eden hastalıklardan biridir. Her sabah uyandığımızda ağzımızda acı bir tat ve koku var ise mutlaka önlem alınmalıdır. Nefeste oluşan kötü koku genellikle ağız içindeki çürümüş yemek parçaları ve mikroplardan oluşur. Diyabet, kronik nezle, boğaz iltihabı, tükürük salgısının azalması, sinüzit, karaciğer, akciğer, mide ve bağırsak hastalıkları ağız kokusu sorununa neden olabilmektedir. 

Ağız Kokusundan Nasıl Kurtuluruz?

* Sakız çiğnenmeli
* Su tüketimi arttırılmalı
* Burun tıkalı uyumamalı
* Diş ve diş eti korunmalı
* Dişler çok iyi fırçalanmalı
* Alkol ve sigara tüketimi azaltılmalı
* Diş ipi kullanılmalı
* Şeker tüketimi azaltılmalı
* Soğan, sarımsak gibi ağız kokusunu tetikleyen yiyeceklerden kaçınılmalı
* Diş hekimine düzenli aralıklar gidilmeli ve diş taşlarının temizlenmesi sağlanmalı

Alınacak önlemlere rağmen ağız kokusu hala geçmez ise, diğer nedenlerin araştırılması için farklı branşlarda detaylı bir muayeneden geçilmesi gerekmektedir.

3. TERLEME

Soğuk ve sıcak havalarda vücut ısısını ayarlayan terleme; fizyolojik bir mekanizmadır. Ancak özellikle sıcak yaz günlerinde aşı terleme kişilerin sosyal ve özel yaşantılarını olumsuz yönde etkiliyor. Tıp dilinde “hiperhidrosis” olarak adlandırılan aşırı terleme genellikle; el, ayak, yüz ve koltuk altlarında görülüyor. Hiperhidrosis(aşı terleme), ter bezlerini çalıştıran sinir sisteminin aşırı çalışmasından kaynaklanır. Aşırı terleme; tiroid bezinlerinin fazla çalışması, stres, şişmanlık, genetik faktörler, kronik enfeksiyonlar, böbrek üstü bezinden kaynaklanan rahatsızlıklar, menopoz, psikiyatrik hastalıklar, uyku ilaçları… gibi sebeplerden kaynaklanabilmektedir. 

Aşırı Terlemeden Nasıl Kurtuluruz?

Alınacak hijyenik önlemlerle birlikte serin tutan giysiler giyilmesi rahatsızlığı azaltacaktır. Ancak alınacak önlemlere rağmen aşırı terleme sorunu ile başa çıkılamıyorsa; tedavi için bir dermatoloji uzmanına başvurulması gerekiyor. Doktorların öngördüğü tedavi şekline göre gerekli durumlarda ilaç takviyesi yapılır. İlaç tedavisinin yeterli kalmadığı durumlarda ise; botoks ve iyontoferez, sempatektomi gibi yöntemlere başvurulur. Günümüzde en sık kullanılan yöntem ise botokstur. Botoks genellikle; koltuk altı, yüz, el ve ayak için kullanılıyor. Deri altına enjekte edilen botoksun etkisi genellikle 4-20 ay sürüyor.

4. İDRAR KAÇIRMA 

Tıp dilinde ”Üriner inkotinans” olarak bilinen idrar kaçırmaya her yaşta olduğu gibi genellikle; çocuklarda , bayanlarda , ve ileri yaşlarda rastlanmaktadır. Gülündüğünde, hapşırıldığında idrar kaçırılıyorsa ve idrar geldiğinde tuvalete gidene kadar idrar kaçıyor ise; mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. İdrar kaçırmaya; pelvik taban kasları zayıfladığında öksürme ve egzersiz gibi karın iç basıncını arttıran durumlar, çok sayıda müdahaleli doğum yapmak, obezite , mesane boşalmasını kontrol eden kasların gevşemesi, iri bebek doğurmak, ve menopoz sebep olabiliyor. 

İdrar Kaçırmadan Nasıl Kurtuluruz?

İdrar kaçırma rahatsızlığının tedavisi hastalığın tipine göre değişiklik gösterir. Enfeksiyondan kaynaklanan sebeplerden dolayı oluşan idrar kaçırmanın tedavisi daha kolay yapılabiliyor. Prostat büyümesine, strese, sıkışma tipi idrar kaçırma… v.b gibi bir çok nedene bağlı olarak oluşan idrar kaçırma mevcuttur. Bu durumlarda; ilaç , özel egzersiz, cerrahi müdahale… gibi yöntemler kullanır. Önemli olan; kişilerin bu şikayetlerinden çekinmeden bir uzanma başvurmalarıdır.

Etiketler: , , , ,