Uygarlık hastalığıGelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde her geçen yıl artan bir hastalıktır obezite. Dünya sağlık örgütüne göre obezite vücut kompozisyonunda insan sağlığını olumsuz şekilde etkileyecek yağ artışıdır.Yağ kütlesindeki artış birçok hastalıkları da beraberinde getirebilmekte; şeker hastalığı, tansiyon ve kalp hastalıkları başta olmak üzere, böbrek, karaciğer ve safra kesesi hastalıkları, varis, kabızlık, solunum problemi, kadınlarda regl düzensizliği, kanser, osteoartrit gibi birçok hastalığa neden olur ama en başta yaşam kalitesini azaltır. Diyetisyen Özlem Sert Aydın
Obezite birçok hastalığa neden olabildiği gibi bazı hastalıklarda obeziteye neden olabilir. Örneğin hipotroidi yani troit bezinin normalden az çalışması, insulin direnci, kronik kabızlık, hatta depresyon dahi fazla yemek yemeden de kilo artışına neden olabilmektedir.

Genetik yapı da obezitede önemlidir, anne babası obez olan çocukların da ileriki yaşlarında obez olma riski yüksektir, çocukluk çağında yüksek kilo ile başlar ve yanlış beslenme, yetersiz fiziksel aktivite ile durum obeziteye ilerlemektedir.

Nasıl belirlenir?

Bel ölçüsü erkelerde >102cm, kadınlarda >88cm
Trigliserit >150 mg/dl
HDL erkeklerde <40 mg/dl, bayanlarda <50 mg/dl Kan basıncı >130/85 mmHg
Açlık kan şekeri >110mg/dl ise obezite gelişmiştir.

%10’luk kilo kaybının faydaları

*Obeziteden kaynaklı ölümü %20-25 azaltır
*Diyabetten kaynaklı ölümü %30-40 azaltır
*Kanser kaynaklı ölümü %40-50 azaltır
*Kan basıncını 10mmHg kadar düşürür
*Kan şekerini %30-50 düşürür
*HbA1C değerini %15 düşürür
*Total kolesterolü %10 düşürür
*LDL kolesterolü %15 düşürür
*Trigliseridi %30 düşürür
*HDL kolesterolü %8 artırır

Etiketler: ,