Yeni nesil zayıflama operasyonları


Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Koray Tekin, obezitenin bir hastalık olarak algılanması gerektiğini belirterek, yeni nesil ameliyatlarla etkin bir şekilde kilo verilebileceğini,  da önemlisi şeker hastalığından, tansiyondan ve bunların yandaş hastalıklarından kurtulunabileceğini söyledi.

Obezitenin bir hastalık olarak kabul edilmesi gerektiğini ifade eden Tekin, "yeni nesil ameliyatlar" olarak adlandırılan, obezite sorununu tamamen çözen "Laparoskopik gastrik bypass, Gastrik Bypass, Tüp Mide, Sleeve Gastrektomi" ameliyatları hakkında bilgiler verdi.
Morbit obezite saptamasını, belli bir kilonun üzerindeki insanlara "Vücut Kitle İndeksi"ni kullanarak yaptıklarını, kiloyu boyun karesine bölerek elde edilen oranın 40’ın üzerindeçıkması halinde, kişinin aşırı kilolu olarak adlandırıldığını kaydetti. Bu kişilerde aşırı kilolara bağlı bazı hastalıkları olan şeker, yüksek tansiyon, karaciğer yağlanması, astım gibi çeşitli hastalıklar oluşabileceğini dile getiren Tekin, şu bilgileri verdi: "Sadece aşırı kilonun, bundan kaynaklanan rahatsızlıklarla birlikte bütün olarak bir hastalık olarak kabul edilmesini istiyoruz. Bu durumda cerrahi tedavi daha makul gelebiliyor. İlk adımımız cerrahi tedavi değil. Biz bu hastalara öncelikle spor, diyet, bazı endokrinoloji uzmanlarının kontrolünde ilaç tedavileri öneriyoruz. Yaklaşık 1-2 yıllık tedavi sürecinde sonuç alamayan arkadaşlarımız ellerinde başka bir imkan olmadığı için tedavilerle karşı karşıya kalıyorlar. Fazla kiloya ilişkin cerrahi tedaviler denince akla Türkiye’de en çok duyulan kelepçe ve gastrik bant ameliyatları geliyor. Gastrik bant ameliyatı birçok yerde olduğu gibi kolay uygulanabilir olması ve geri dönüşlü olduğunun söylenmesi nedeniyle çok yaygınlık kazandı. Birçok cerrah bunu yapabilir haldeydi. Bu yöntem vücudunuzda yabancı bir cisim olması ve doktorunuza bağımlılık gerektirdiği için, ayarlamalar gerektiriyor. Aslında ameliyat sonrası yaşam kalitesi açısından sorgulanabilir hale geldi. Ömür boyu bir tedavi bu kilodan kurtulma geçici bir şey olamaz. Cerrahi var işin içinde. Ömür boyu olarak düşünüldüğünde ne kadar kalıcı ve güvenilir olduğu sorgulanır hale geldi. Biz Pamukkale Üniversitesinde öncelikle Amerika’dauygulanan Gastrik Bypass, Tüp Mide, Sleeve Gastrektomi dediğimiz ameliyatları yapmaya başladık. Bunlara yeni nesil ameliyatlar gözüyle bakabiliriz. Bunların oranları artmaya başladı."
Etiketler: ,