Çocuğunuz İçin En Gerekli Gıda ve Vitaminler


Çocuğunuz yeterince sağlıklı besleniyor mu? Bu soruyu periyodik olarak kendinize sormalısınız...

Çocuğunuzun vücudu için gerekli olan tüm vitaminleri ve besin gruplarını gün içinde aldığından emin olmanız gerekir. Çocuğu ve ailesi için tüm besin gruplarından yeterince almalarını sağlamak ve beslenmeleri için çaba göstermek, annelerin en önemli uğraşlarından biri. Fakat bazı yiyecek ve vitamin gruplarına küçük yaştan genç yaşa kadar olan çocuklar daha çok ihtiyaç duyar.

Bu sebeple biz de sizler için ailenizin yemek listesini yaparken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli 5 besin grubu ve gıdayı seçtik.

Kalsiyum

Neden gerekli?
İnsan vücudunun kemik yapısına bağlı olan genişlemesinin ve hacminin artması, 10 ilâ 20’li yaşlarda oluyor. Çocuğun hayat boyu sağlıklı bir iskelet yapısına sahip olması için hayati önem taşıyan kalsiyumun, günlük olarak yeterli miktarda alınması çok gerekli. Kalp kasları için de oldukça mühim olan kalsiyumun hergün alınması gerekir.

Çocuğunuz için ne kadar gereklidir?
Tavsiye edilen günlük kalsiyum miktarı, 1-3 yaş için 500 mg.
4-8 yaş için 800 mg.
8-18 yaş için 1800 mg. Her gün için gereklidir.

Kalsiyum hangi besinlerde var?
Sabahları mısır gevreği yiyeyek ya da ara öğünlerde yoğurt tüketerek çocuğunuzun kalsiyum almasını sağlayabilirsiniz. Diğer kalsiyum içeren besinler ise peynir, ıspanak ve yeşil yapraklı sebzeler

Magnezyum

Neden gerekli?
Magnezyum bir diğer ‘kemiklerden sorumlu’ vitamin. Ayrıca, vücuttaki 300 kimyasal reaksiyondan da sorumlu. Çocuğunuzun sinir sisteminin gelişiminde gerekli ve kalbin ritmik ve sağlam şekilde çalışmasını sağlıyor.

Çocuğunuz için ne kadar gerekli?
Yeni doğmuş bebekler küçük çocuklara göre daha az magnezyuma ihtiyaç duyar. 6 aylık çocuklar için günlük 30 mg’dan başlayan dozlarla verin. 1 yaşında 74 mg verin.
1-3 yaş için 80 mg.
4-8 yaş için 130 mg.
9-13 yaş için 240 mg.
13-18 yaş için 410 mg. Her gün için gereklidir.

Magnezyum hangi besinlerde var?
Avakodo, yerfıstığı, badem, kuru üzüm, yulaf ezmesinde bol miktarda magnezyum bulunur.

D Vitamini

Neden gerekli?
Kemik gelişimi için çok gerekli bir başka vitamin de D vitamini. Çocukların kemiklerinin güçlenmesinde önemli rol oynar. Bağışıklık sisteminin gelişiminde ve vücuttaki enfeksiyonlara karşı da korur.

Çocuğunuz için ne kadar gerekli?
Amerikan Pediatri Derneği, her yaş grubundaki çocuk için günlük dozun 400 mg. olması gerektiğini söylüyor.

D Vitamini hangi besinlerde var?
Balık, süt, D vitamini ile desteklenmiş gevreklerde bulunur.

E Vitamini

Neden gerekli?
Kardiyovasküler sistemden göze kadar tüm vücudu çeşitli hastalıklardan koruyan ve iyileştiren vitamindir. Ayrıca, bağışıklık sistemini destekler ve deri için oldukça önemlidir. Deri hastalıklarının giderilmesinde de önemli rol oynar.

Çocuğunuz için ne kadar gerekli?
Ergenlik çağına kadar günde 4 mg almak gerekir. 14 yaş sonrasında 15 mg. alınmalıdır.

E Vitamini hangi besinlerde var?
Ispanak, kabak, lahana, marul gibi yeşil sebzelerde, zeytinyağı, balık yağı, fındık, ceviz, ton balığı, sardalye, yumurta sarısı, domates ve patateste bol miktarda bulunur.

Lif

Neden gerekli?
Lif, bağırsak kolonlarını temizler ve kalp krizi riskini azaltır. Ayrıca şeker hastalığını da önler. Bu değerli, hazıma yararlı madde içeren besinleri yemeyi küçük yaşlarda çocuklarımıza alıştırmalıyız.

Çocuğunuz için ne kadar gereklidir?
Her yaş grubu çocuk için günde 20-26 gram alınması gerekir.

Lif hangi gıdalarda var?
Sebzeler, meyveler, tahıl grubu ve tam tahıllı ekmekler lif açısından çok zengindir.Urun Arzum Bebek Nem

Etiketler: , ,