Çocuklarda Düz Taban


Birçok ebeveyni endişelendiren düz taban, içe basma veya çarpık bacak durumu, erken farkına varıldığı takdirde düzeltilebiliyor... 

Çocuklarda ayak problemleri, sanıldığı kadar korkulacak bir durum değil. 26 kemik, 57 eklemden oluşan ayaklar, en karmaşık organlardan. Ayak sağlığı, özellikle çocuklarda büyük önem taşıyor. Doğaya uygun ayak yapısı, şehirleşme ile birlikte düz zeminlere mahkum. Vaktinin çoğunu evlerde geiçiren çocukların ayakları da gelişimini tamamlayamıyor.


Bu durumun yanısıra doğuştan gelen düz taban, çarpık bacak veya içe basma gibi sorunlar çözümsüz değil. Alınacak bir kaç basit önlemle ayakların sağlıklı gelişimi mümkün.

Ortopedi Uzmanı Prof.Dr.Emre Toğrul, "Çocukları çimde, kumda yürütmek, çocuklara parmak ucunda, topukta yürümeyi önermek ya da evdeki ortamlarında odalarında farklı taban kalınlıklarının olduğu bir ortam biraz yüksekçe bir halı oyuncaklar ortada çocuk onların arasından geçmeye çalışırken parmağının ucuna basar ya da halının yüksekliğini fark edince ayak adeleleri kasılır" dedi.

Ayakkabı seçiminin de önemine vurgu yapan Prof.Dr.Emre Toğrul,"sivri burunlu olmayan ayakkabılar. Ayağın iç tarafından ayağı destekleyici pedler. Mutlaka ayakkabı giydirilirken çıkarılırken ayakkabının bağlanacağı yada sıkılaştırılacağı bir tip ayakkabı.. Bileğe gelen kısmının biraz daha yüksek olması." şeklinde konuştu.

Çocukların ayak sorunlarının erken teşhisi, tedavinin sağlıklı sonuçlanmasını sağlıyor.


Etiketler: , ,