İlaç Zehirlenmesi Nasıl Anlaşılır


İlaçların küçük bir kısmında herhangi bir yan etki olmamasına rağmen, bunların birçoğu belli hassas şahıslarda acil tıbbi bakımı gerektiren tehlikeli ve zorlu reaksiyonlar ortaya çıkarabilir. İlaçların birbirini etkilemesi aynı zamanda bazı ters etkileri de ortaya çıkarabilir. Bundan dolayı ister bir hekim tarafından verilmiş olsun ister sizin tarafınızdan herhangi bir yerden satın alınmış olsun, hekiminize kullanmakta olduğunuz tüm ilaçların listesini vermeniz elzemdir.


Yasal İlaçlar

Eğer herhangi bir ilacı kullanırken siz veya bir arkadaşınız veya bir aile ferdi, ciddi bir başağrısı, şaşkınlık, duygusal dengesizlik, endişe, görme bozukluğu, ciltteki lekeler, bilinç kaybı, koma veya nöbetlerden şikâyet ediyorsa hemen ilacı kesin ve hekiminize danışın veya acil tıbbi yardım isteyin.

Yasal olmayan ilaçlar

Yasal olmayan ilaçların kullanımının belirtileri kullanılan ilacın çeşidine göre değişiklik gösterir. Söz konusu olan ilaç marijuana olduğunda ortaya çıkan etkiler küçük olabilir ve kullanıcının gözlerinde yaşarma veya göz çevresinde kızarıklık görebilirsiniz. Kişinin konuşmaları abartılı bir şekilde yavaş veya hızlı ve karmaşık olabilir.
Ancak akut ilaç zehirlenmesi olaylarında, belirtiler daha ciddidir.

Zihin Bulandırıcı ilaçlar

LSD ve diğer piyasa ilaçları; nabız hızlanması, şişkin gözler ve kızarmış bir cilt belirtilerini
ortaya çıkarabilir. Bunları kullanan şahıs birbirini tutmayan şeylerden konuşur ve sizin göremediğiniz şeyleri görür veya duyar (Halüsinas-yonlar). Bazıları büyük bir endişe ve korku hissederler. Ayrıca paranoya, saldırgan davranışlar veya aşırı çekinme de görülebilir.

Uyarıcılar ve Yatıştırıcı Maddeler

Uyarıcı diye adlandırılan maddeler kişileri heyecanlandırır ve fiziksel olarak kalp atış hızını ve nefes alıp vermeyi arttıracak şekilde vücudu stimule eder (uyarır). Hızlı bir konuşma, 'büyümüş' gozbebekleri, terleme ve uykusuzluk hali de görülebilir. Yatıştırıcı maddelerin etkileri bunların tam tersidir ve bu durumda kalp vuruş hızı ve terleme azalır ve konuşma sırasında teklenir veya bozuk konuşulur.

Narkotikler

Yatıştırıcı maddelerde olduğu gibi nabız ve nefes alıp verme yavaşlar. Terleme görülmesine rağmen cilt soğuyabilir. Aşırı dozlar alma durumunda uyku hali ve hatta şuur kaybı bile ortaya çıkabilir.

Acil Durum Tedavisi

Eğer herhangi bir şahsın aşırı dozda bir ilaç aldığından şüphelenirseniz, acil yardım isteyiniz. Acil durum belirtileri; bilinç kaybı, tehlikeli bir şekilde yavaşlamış veya durmuş gibi görülen solunum (soluk kesilmesi) veya herhangi bir piyasa ilacının kullanımından sonra saldır-gan, panik halinde, düşmanca, kuruntulu veya korku dolu davranışları içerir.
Eğer aşırı dozun son bir saat içerisinde ağızdan alındığına inanırsanız, kusturmaya çalıştırmak uygun olabilir. (Bk. Zehirlenmenin Acil Du-rumları)

İlacın Eksikliği

Eğer herhangi biri alkol veya belli ilaçların (hapların) kronik kullanımını birden bire keserse, ilacın eksikliği olayı meydana gelir; kronik alkol veya alkol kullanıcısı nöbet veya delirium tremens (DTS) tehlikesi ile veya hatta eğer De-toksifikasyon sistematik bir biçimde yapılmazsa ölüm tehlikesi ile karşı karşıya gelir. (Detok-sifikasyon: Bir zehirin veya ilacın meydana getirdiği toksik etkileri azaltma veya ortadan kaldırma). Benzodiazepinler, barbitüratlar (uyku hapları), eroin, morfin veya diğer opioidler ve alkolün sürekli kullanımının kesilmesiyle diğer komplikasyonlar ortaya çıkabilir.


Uygun bir detoksifikasyon için bir hafta veya daha fazla sürelik bir tedavi gerekir (ideal olanı bunun hastanede yapılmasıdır). Eğer herhangi birinde akut ilaç bırakma belirtileri görüyorsanız acilen tıbbi yardım isteyiniz.

Etiketler: , ,