“Lavanta” hakkında bilmedikleriniz!


Sadece güzel kokusuyla tanıdığımız lavantanın insan sağlığını tehdit eden hastalıklara deva olduğunu biliyor muydunuz?

Ülkemizde genellikle süs bitkisi olarak kullanılan lavanta, yurtdışında yemeklere farklı bir lezzet katmak için de kullanılıyor. Ayrıca bu güzel kokulu bitkinin, parfümeri ve kozmetik dünyasında önemli bir yeri olduğunu gibi, ilaç firmaları da ilaçların kötü kokusunu hafifletmek için lavantaya başvurabiliyor.


Peki, lavantanın sakinleştirici etkisi olduğunu ya da eski çağlarda antiseptik olarak kullanıldığını biliyor muydunuz? Sadece güzel kokusuyla tanıdığımız lavantanın aslında bilmediğimiz daha birçok faydası bulunuyor. Neler mi?


Antiseptik özelliği

Lavantanın, antik çağlarda antiseptik olarak kullanıldığı bilinmektedir. Birinci Dünya Savaşı esnasında yaralanan askerlerin yaraları hastabakıcılar tarafından lavanta suyuyla dezenfekte edilmekteydi. Doksanlı yılların başlarında bazı araştırmacılar lavantanın teskin edici ve ağrı kesici özellikleri olduğuna dair makaleler yayınladılar. Ancak, İbrahim Saraçoğlu’nun yaptığı araştırmalarda gördüğü en önemli iki özelliği; karaciğer metabolizmasının sağlıklı çalışması üzerindeki olumlu etkisiyle Hepatit’e ve saç dökülmesine karşı kullanımıdır.

Karaciğer rahatsızlıkları

Lavanta genel karaciğer rahatsızlığı veya karaciğer yetmezliği şikâyeti olanların imdadına yetişen bir bitkidir. Lavanta kürü, sirozdan veya alkolden dolayı zarar görmüş karaciğer hücrelerinin yenilenmesinde veya bu hücrelerin tekrar sağlıklı bir şekilde çalışmaya başlamalarında öylesine etkilidir ki, kürü uygulayan hastaların kısa zamanda almaya başladıkları başarılı sonuçlar herkesi şaşırtmaktadır. Karaciğer metabolizmasının çalışmasını belirleyen analiz sonuçlarını “Lavanta kürü kullanılmadan önce ve kullanıldıktan sonra” şeklinde mukayese ederek, nasıl olumlu yönde bir düzelme olduğunu gözlemek mümkündür.

Hepatit B ve Hepatit C

Hepatit-B ve Hepatit-C hastalarının da uygulayabilecekleri lavanta kürü, karaciğer enzimlerini düzelterek Hepatit-B ve Hepatit-C virüslerinin aktive olmasına karşı karaciğer metabolizmasını güçlendirecektir. Kısaca, bu kür karaciğerin bağışıklık sistemini öylesine güçlendirmektedir ki, her iki virüsün de aktive olmasını çok büyük oranda baskılayabilmektedir. Böylece de karaciğer hücre yıkımına engel olabilmektedir. Karaciğer hücre yıkımının giderek azaldığını, ALT ve AST karaciğer enzim değerlerinin kandaki seviyelerindeki düşüşle gözlemek mümkün olmaktadır. Hepatit kronikleşmemişse, lavanta kürüyle virüsü tamamen vücuttan uzaklaştırma şansı yüksektir. Lavantada da çok sayıda antiviral etki gösteren etkin madde mevcuttur. Lavanta kürüyle çok kısa zamanda bu virüslerin faaliyete geçmesi durdurulabilmektedir. Yüksek olan karaciğer enzimleri de (ALT, AST, ALP ve GGT) kısa zamanda kontrol edilebilmekte ve normal değerlerine gelebilmektedir.

Kür 1: Karaciğer yetmezliğine, hepatit-B ve hepatit-C’ye karşı

Kaynamakta olan bir buçuk su bardağı suya bir tatlı kaşığı (yaklaşık iki gram) lavantayı atınız ve dört dakika kısık ateşte demleyin. Demleme işlemi tamamlandıktan sonra sıcakken süzün. On beş gün boyunca her gün, akşam yemeklerinden en az iki saat sonra bir çay bardağı dolusu ılık olarak için. Bu kürde dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta var. Her kullanımda taze olarak hazırlamalı, kolaylık olsun diye bir kaç günlük hazırlayıp buzdolabında saklamamalı, hiçbir şekilde damak tadına uygun olsun diye, içerisine şeker veya benzeri hiç bir katkı ilave etmemelisiniz. On beş günlük ilk kür tamamlandıktan sonra rahatsızlığın seyrine göre haftada üç-dört defa, akşam yemeklerinden en az iki saat sonra bir çay bardağı içmeye devam edin. Karaciğer metabolizması sağlıklı çalışmaya başlayana kadar bu kürü uygulamaya devam etmelisiniz.

Kür 2: Saç dökülmesine karşı

Bir tatlı kaşığı lavantayı 750 ml kaynamakta olan suya ilave edin. Yaklaşık beş dakika yüksek sıcaklıkta demleyin. Demleme tamamlandıktan sonra ılımasını bekleyiniz ve ılıkken süzün. Eğer saçlarınız temizse demlediğiniz lavanta suyuyla saçlarınızı yıkayın ve yarım saat etki ettirin. Yarım saat etki ettirdikten sonra sadece suyla durulayın. Eğer saçlarınız kirliyse ve çok yağlanmışsa önce yeşil sabun veya şampuanla yıkayın. Sonra demlenmiş lavanta suyuyla yıkayarak, yarım saat etki ettirin. Daha sonra sadece suyla durulayın. Saç dökülmesi durana kadar haftada bir-iki defa uygulayın. Saç dökülmesi durduktan sonra önleyici amaçlı olarak zaman zaman uygulayabilirsiniz.

Kür 3: Ciltdeki sivilce ve lekelere karşı

Tüketim ve uygulama şekli Kür 1’in aynısıdır. Sadece hazırlama şekli farklı. Demleme süresi on dakika olmalı. On dakika demlendikten sonra ılımasını beklemeden süzün ve bir bardak için.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu

Etiketler: , ,