Mamografi ve Göğüs Kanseri


Mamografi, düşük dozda x ışını kullanılarak yapılan meme görüntüleme yöntemidir. Tıp bu kadar gelişmeden önce memelerin incelenmesinde normal röntgen cihazları kullanılıyordu. X ışınının meme görüntülemede kullanılan cihazların hem kendisi hem de görüntünün elde edildiği filmler diğer röntgen cihazlarından farklıdır.

Mamografi, diğer muayene yöntemleriyle tespit edilemeyecek kadar küçük kitleleri bile saptayabildiğinden dünyada da en yaygın kullanılan inceleme yöntemidir.


Mamografi Neden ve Nasıl Yapılır?

1-)Tanısal Amaçlı: Göğüslerinde elle hissedilen, kitle ve ağrı şikayetleri bulunan kişilerde hastalığın teşhisini koymak ve tedaviyi planlamak amacıyla mamografi çekilir.

2-)Tarama Amaçlı: Hiç bir şikayeti olmaksızın belli bir yaşın üstündeki kadınlarda belli aralıklarla, olası bir göğüs kanserini daha en başından saptayarak tedaviden fayda görme şansını artırmak amacıyla mamografi çekilir.

Göğüs (Meme) kanserinde erken teşhis konulması, tedavi seçeneklerinin sayısını ve hastanın sağlığına kavuşma olasılığını önemli ölçüde arttırır. Memelerde birçok kanser tipi gelişebilir ve bunlardan bazıları erken teşhisle tamamen tedavi edilebilir. Bu nedenle önerilen ve birbirini tamamlayan üç teşhis yöntemi vardır.

Göğüs (Meme) Kanserinde Tarama Nasıl Yapılır?

1-) Kişisel Meme Kontrolleri (Kendi kendine kontrol)
2-) Klinik Meme Kontrolleri (Doktor tarafından yapılan)
3-) Mamografi

Meme kanserinin teşhisinde mamografi taraması kullanılmaya başlandığından beri bu hastalık nedeniyle olan ölümlerde önemli ölçüde azalma görülmüştür.

Mamografi Nasıl Çekilir : Rutin incelemelerde, her meme için değişik açılardan ikişer tane film çekilir. Çekim yapılacak olan meme, teknisyen tarafından mamografi cihazının üzerinde bulunan iki tabaka arasına uygun şekilde yerleştirilir. Teknisyenin pedal ile üstteki tabakayı aşağıya indirmesiyle arada kalan meme sıkıştırılır ve çekim yapılır. Çekim sırasında filmlerin bulanık çıkmaması için kesinlikle hareket etmemek hatta kısa süreli olarak nefesi tutmak gerekir.

Etiketler: , ,