Dışarıda oynamayan çocuklarda miyopluk daha fazlaÇocukların açık havada daha fazla vakit geçirmesinin miyopluk riskini azaltıyor olabileceği bildirildi.

Cambridge Üniversitesi'nce daha önce yapılan sekiz araştırmayı inceleyen uzmanlar, her hafta açık havada ek bir saat geçiren çocuklarda miyopluğun gelişmesi olasılığının yüzde 2 azaldığını kaydettiler.

Araştırmacılar doğal ışık altında olunmasının ve uzaktaki nesnelere bakılmasının belirleyici unsurlar olduğunu belirtiyor.


Araştırma 10 bin çocuk ile ergenlik yaşındaki genç üzerinde yapıldı.
Araştırmacılar bulgularını Florida'da bir araya gelen Amerikan Oftalmoloji Akademisi yıllık kongresine sunacaklar.

Cambridge Üniversitesi'nden Dr. Justin Sherwin ve araştırma ekibi, miyop çocukların, görme duyuları normal olan veya hipermetrop çocuklara kıyasla, haftada 3,7 saat daha az dışarda kaldıklarını saptadılar.

Araştırmacılar bu durumun nedenlerini hala açıklayamamakla birlikte, dışarda vakit geçiren çocukların okuma, ders çalışma, bilgisayarda oyun oynama gibi faaliyetlerle daha az zaman ayırdıkları sonucuna varmayı bekliyorlardı. Ancak yapılan sekiz araştırmadan ikisinde, böylesi bir ilişki kurulamadı.

Dr. Sherwin, miyopluk riskinin azaltılmasında hangi unsurun daha etkili olduğunu saptayabilmek için daha kesin verilere ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Cambridge Üniversitesi uzmanları dikkate alınması gereken başka unsurlar da bulunduğuna dikkat çekerek, miyopluğa yakalanmamak için dışarda daha uzun zaman geçirmekle, daha uzun süreler boyunca mor ötesi ışıklara maruz kalmanın yaratabileceği cilt kanseri riskinin artması, katarakt ve diğer kanser türlerine yakalanma gibi olasılıkların tartılması gerektiğini vurguladılar.

Miyopluk bugün İngiltere ve ABD'de, 30-40 yıl öncesine kıyasla daha fazlalaştı. İngiltere'de 5-7 yaş grubu çocukların yüzde 1 ile 2'sinde miyopluk mevcut.

İngiltere'de 5 milyon miyop var. Asya'nın bazı kesimlerindeyse nüfusun yüzde 80'inden fazlası miyop.

Etiketler: ,