Washingtonlu siyahlarda AIDS patlamasıAmerika Birleşik Devletleri'nin başkenti Washington'un yoksul mahallerinde yaşayan her 100 Afrika kökenli Amerikalı kadından 12'sinin AIDS hastalığına yol açabilen HIV virüsünü taşıdığı ortaya çıktı.

Washington'da ölümcül bir hastalık olan AIDS'e yakalanan kadınların sayısı böylece son iki yıl içinde ikiye katlanmış oluyor.

Kent yönetimi söz konusu artışın kısmen testlerin artık daha düzenli ve yaygın bir şekilde yapılmasından kaynaklandığını söylüyor ancak uzmanlar artışın hastalığın yaygınlaştığı anlamına gelebileceği uyarısında bulunuyor.


BBC Washington muhabiri Zoe Conway, başkentin en yoksul mahallelerinin şehir merkezinden 10 kilometre mesafede olduğunu belirtiyor.

Öyleki, bu mahallelerin kimi kesimlerinden ABD yönetiminin simgelerinden biri olan, yasama çalışmalarının yapıldığı Kongre binası bile görülebiliyor.

"Zengin" ABD'nin merkezine bu kadar yakın olmasına rağmen siyahların yaşadığı bu mahalleler, uzmanlara göre, AIDS'in endişe verici bir hızda arttığı yerler.

Örnekleme yöntemiyle yapılan bir çalışma Afrikalı kadınların yüzde 12'sinin, erkeklerin ise yüzde 4'ünün HIV pozitif olduğunu gösterdi.

Kentin sağlık birimlerinin yürüttüğü çalışmayla ilgili bilgi veren yetkililer ilerleme kaydedildiğini, yeni vakaların sayısında azalma görüldüğünü ve insanların tedavi olanaklarına daha hızlı ulaşabildiğini söylüyor.

20 yıl sonra ilk uluslararası konferans

Ülkenin başkentindeki bu görünüme, ABD'nin yirmi yıl aradan sonra ilk kez düzenleyeceği bir uluslararası AIDS konferansı öncesinde tanık olunuyor.
Delegelerin akın edeceği bu şehir ABD'de AIDS oranının en yüksek olduğu yerler arasında göze batıyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Washington'daki bu durumun salgın olarak niteliyor ve vaka sayısındaki artış hızının kimi gelişmekte olan ülkelerdekilerle aynı düzeyde olduğunu belirtiyor.

Etiketler: , ,