Bitkisel destekler ne kadar güvenli?Doğru kullanıldığında yararlı olabilecek bitkisel destekler, yanlış seçim ve uygulamayla zararlı hale gelebilir.

Bunları, uzman tavsiyesiyle kullanmanız; etkilerini, yan etkilerini, başka ilaç veya desteklerle etkileşimlerini öğrenmeniz gerekir

Bitkisel desteklerin kullanımı, binlerce yıl öncesine dayanır. Eskiden aile arasında tercih edilen bu destekler, tüm dünyanın dikkatini çekererek genel tüketiciye sunuldu. Çoğu kişi, “Nasıl olsa bitkisel ürün, bir zararı olmaz” diyerek bunları düşünmeden kullanıyor. Ancak bitkisel destekler her zaman, herkese uygun olmayabilir, yerine göre bazen bunlar da, beklenmeyen etkilere yol açabilir.


Bu ürünler; bitkilerden yapılan, vücuda destek olan, hastalık önleyici veya rahatsızlıkları tedavi etme amacıyla kullanılır. Aslında çoğu reçeteli veya reçetesiz ilaç da bitkilerden türetilir ama bunlar saflaştırılmış içeriklere sahip ve sıkı yönetmeliklere tabi. Bitkisel destekler tüm bitkiyi içerebileceği gibi, bir kısmını, tozunu ya da ekstresini de içerebilir. Besin takviyesi kabul edildiklerinden, ruhsat veren otoriteler tarafından ilaç olarak değil, gıda olarak değerlendirilirler. Böylece ilaçlarla aynı testlere, üretim ve etiket standartlarına, kurallarına tabi değiller.

Her markaya güvenmeyin
Yani kullanımında seçici olmakta ve bilgilenmekte yarar var. Çoğunun etiketleri; kullanım, yan etkiler ve diğer destek veya ilaçlarla etkileşimleri hakkında yeterli bilgi vermez. Yani bunları doktorunuza veya eczacınıza danışarak kullanmanız, diğer ilaçlarla ve desteklerle etkileşimlerini öğrenmeniz gerekir. Ayrıca bilinen ve tanınan firmaların ürünlerini tercih etmekte de fayda var.
“Herhangi bir ilaç kullanıyor musunuz?” sorusu, doktorlar ve diş hekimleri tarafından muayene veya cerrahi müdahale öncesi hastalara sıklıkla sorulur. Cevaplarken, aldığınız bitkisel destekleri ve reçetesiz ilaçları da söylemeyi unutmayın. Böylece olası yan etkileri önlersiniz.

BUNLARA DiKKAT EDiN

* Bitkisel destekleri üreten firmanın tavsiyelerini dikkatlice takip edin ve yalnızca önerilen dozu kullanın. Önerilen dozu asla aşmayın ve yan tesirleri, başka destek ve ilaçlarla etkileşimleri hakkında bilgi edinin.
* Alerjik reaksiyonlar konusunda dikkatli ve uyanık olun.
* Bitkisel ürününü aldığınız firmayı araştırın. Tüm bitkisel destek ürünleri eşit şartlarda üretilmez, bu nedenle iyi bilinen bir firmanın ürününü seçmek gerekir. Firmanın; müşterilerin bilgi almak için başvura-bilecekleri bir hattı, adres veya internet sitesi mevcut mu?
Eğer bitkisel destek kullanımı sırasında herhangi bir belirti, rahatsızlık ya da değişik bir durum yaşarsanız, bunu kendi kendinize çözmeye kalkmayın, muhakkak doktorunuza ulaşın.

Etiketler: , ,