South Beach Diyet Programı I


1. Aşama

Aşamanın 2 haftasından sonra fazla olan 4 ila 6 kilonuzu vereceksiniz. Kilonuzun Bel ve göbek bölgenizden kilo vereceksiniz; bu bölgelerinizdeki incelmeyi kıyafetlerinizden anlayacaksınız. Kot pantolonlarınızın fermuarlarını bile öncekiye göre çok daha rahat kapatabileceksiniz. Karın bölgesinde şişkinlik olmadan spor ceketlerinizi bile çok rahatça ilikleyebileceksin.


Sizde gözle görülebilecek bir farklılık oluşacak. Bu 2 hafta boyunca bu değişikliği göremeyebilirsiniz fakat daha sonra sizdeki bu değişikliği göreceksiniz. Sizin fazla kilo almanıza neden olan yiyeceklere vücudunuz artık tepki göstermesini bu diyet ile sağlayacaksınız. Vücudunuzda basılmış bir düğme vardı. Şimdi diyetinizi değiştirin ve vücudunuzdaki düğmenizi kapatın. Fiziksel yemek yeme isteğiniz, devam eden yemek yeme alışkanlıklarınıza egemen olacak ve siz bu diyet programına sadık kaldığınız sürece bu kilo aldıran yiyecekler sizden uzak kalacak. Kilo vermeye bilirsiniz çünkü daha az yemek yemeye çalışıyorsunuz. Bu kötü yemek yeme isteğinize neden olan yiyecekleri ne kadar az yerseniz vücudunuzun fazla yağ depolanmasına neden olan yiyecekleri o kadar az yiyeceksiniz.

Bu değişimin sonucu, yemeyi sınırlandırdığınız bu yiyeceklerin bazılarını tekrar yemeye başlamanıza rağmen 14 günlük bir dönemden sonra kilo vermeye devam edeceksiniz. Bu diyeti uygulamaya devam edeceksiniz, sevdiğiniz ekmek olsa da olmasa da, ekmek yiyebileceksiniz. Ve makarnayı yeniden yiyebileceksiniz. Ayrıca, pirinç ve ya mısır gevreğini de. Tabiî ki meyvelerinde bu aşamada artık yiyebileceksiniz.

Çikolata mı? Sizin kendinizi mutlu hissetmenizi sağladığından eminim. Bu düşkün olduğunuz tatlıyı biraz sınırlandırmak zorundasınız. Her zaman ve her çeşidini yememelisiniz. Önceki günlerinize göre biraz daha az yiyerek keyif almayı öğreneceksiniz. Belki bu durum biraz keyifsiz olmanıza neden olabilir. Ama tekrardan çikolataları yemekten keyif alacaksınız.

2. Aşama
Artık 2. Aşamadasınız ve amacınıza ulaşana kadar kilo vermeye devam edeceksiniz. ne kadar kilo vermeye ihtiyacınız varsa bir o kadar da bu diyeti uyulacaksınız. 2. aşamada insanlar kilo verdi, ortalama, bir haftada 2 veya 3 kilo. Hedefinize ulaştığınızda, ideal kiloda kalmanızı sağlamak için size yardımcı olacak bu diyet programının liberal versiyonuna geçeceksiniz.

3. Aşama
Yaşamınızın geri kalan günlerinde bu aşamaya devam edeceksiniz. Bu noktaya geldiğinizde bu diyet programını bir diyet gibi hissetmeyeceksiniz ve bu yaşam tarzına alışacaksınız. Normal ve normal boyutta olan porsiyonlarda yemek yiyeceksiniz. Temel birkaç kuralla yaşamayı unutmadığınız sürece South Beach Diyeti hakkındaki her şeyi unutma da artık özgür olacaksınız.

Kilo verdiğinizde ve vücudunuzun yiyeceklere göre değiştiğinde üçüncü bir aşama yerini almaya başlayacak. Bu, kardiyovasküler sisteminin uzun dönemli yararı için kan yapısını önemli ölçüde değiştirecek. Kardiyologların ve kalp hastaların endişelendiği gözle görünmeyen faktörleri siz iyileştirebileceksiniz. Bu son değişim sayesinde önemli bir ölçüde yaşamınızın süresini uzatır ve olumsuz yönlerini yok eder. Yaşınıza göre sağlığınız ve yaşantınızı sürdürürsünüz.

South Beach Diyetine kilo verme umuduyla başlayabilirsiniz. Bu diyete adapte olduğunuzda ve sadık kaldığınızda kesinlikle bu diyet ile kilo vermeyi başaracağınızdan emin olun. Her şeyden önemli olan kendinize olan güveninizdir. Bu diyetin oldukça yararları vardır kesinlikle abartmıyorum, kesinlikle sizin hayatınızı kurtaracaktır.

Anladığımız gibi obesite arkasındaki denge oldukça basit: Yediğiniz şeker ve nişasta ne kadar hızlı kan dolaşımına tarafından emilir ve işlenirse o kadar çabuk kilo alırsınız.

Böylelikle, vücudunuzun karbonhidratı sindirme işlevinin hızı diyetiniz için kötü olur ama yavaşlatması ise iyidir. Sindirim, midenizin yiyecek bileşenlerini parçalama işlevidir; yiyecek miktarınızın uzun sürede parçalanma işlevi, insanların kilo vermesi için yararlıdır.

Yiyecekleri çiğnemeden önce sindirim işlevinin başladığını bilmenizin oldukça önemli olduğunu unutmayın. Aslında, siz yiyeceği hazırlamaya başladığınızda bu işlev de başlar. Mesala, Çiğ brokoli kütür kütür, sert, soğuk ve fiberli besleyici bir besindir. Bu yiyeceği yerseniz mideniz karbonhidratları alabilmek için gerçekten çalışmaya başlar. Bu, iyi bir fikirdir. Tabiî ki, kokteyl partilerin dışında hemen hemen hiç çiğ brokoli yemeyiz. Brokoliyi çiğ yıkadığımızda brokolinin dış kısımlarını atarız ve iyice yumuşayana kadar haşlarız; daha sonra onu keseriz.

Ayrıca, bu midenizin yiyecekleri sindirmesine yakın bir işlevdir. Kasların bileşeni, etkili mide suyu ve asitler üretmesine rağmen mideniz fiziksel olarak yiyecekleri kısmen parçalayacak. Midenizde olsa da olmasa da yediğiniz brokoli çok önemli bir sebzedir.

Bu tarz yiyecekler sindirim isteminin daha erken çalışmasını sağlar. Aslında, yiyeceklerin süper market deki raflarda yerleri almadan sindirim sistemi çalımlaya başlar. Bir dilim somun ekmeyi yemeyi düşünebilirsiniz. İlk olarak, kepek ve fiberden soyulmuş buğdayda ve daha sonra ise en beyaz olan un da toz haline getirilir. Hafifçe pişirilir. Ve tabiî ki mideniz çabucak onu parçalar. Bir dilim beyaz ekmek, kâseden bir çay kaşığıyla şeker yemenizle kan dolaşımınıza karışır. Marie Antoinette, kekin bu işlevi olmadığını ama bu ekmekle aralarında çok daha büyük bir farkın olmadığını söylüyor.

Hâlbuki asıl gerçek, eskide kalmış ekmek, kalın kabuk ve tahıl parçalarıyla iri, pekmezli çeşitlerini sağlıklı marketlerden satın alabilirsiniz, midenizin işi çalışmasını sağlar. Buğdaydan da yapılmaktadır ama tahıldan yapılanlar bunu sağlamazlar. Ekmekte kepek parçalarını bile görebilirsiniz. Şekerli olan nişastayı da içerir ama bu nişastalar fiber ile ilişkilidir. Ve sindirim işlevide uzun sürmektedir. Sonuç olarak, şeker aşama aşama kan dolaşımına yayılır. Kan şekerinde ani bir yükseliş olmazsa pankreasınız daha fazla insülin üretmezse, daha fazla karbonhidrat için yiyecek yeme istediğiniz artmayacaktır.

Vücudunuzun nasıl çalıştığını bilmeniz sizin için oldukça önemlidir. Yiyecek ne kadar çok çabuk işlenirse o kadar kilo aldıracaktır.

İyi haber, tabi ki, nasıl hazırlayacağınızı seçerek yiyeceğinizin glisemik içeriğini kısmen kontrol edebilirsiniz.

Mesela patates yiyebilirsiniz. İnanılmaz zengin bir sebzedir. Çorbadan votkaya kadar her yiyecek ve içeceğin yanında patatesi yiyebilirsiniz. Ancak fırında patatesi pişirme işlemi, sindirim sisteminize daha kolay erişen nişastayı eritir. Bu da amaçladığınız formunuz için sakıncalıdır.

Light iyi midir?

İnanın veya inanmayın, az yağlı peynir veya ekşi krema ile hazırlanan kumpir az kilo aldırır. Kalori sayısı fazla olabilir ama peynir ve ekşi kremadaki yağ miktarı sindirim sistemini yavaşlatır böylelikle insülin miktarını azaltır ve patates vücudunuzun hareketlenmesini sağlar.

(Alış veriş merkezindeyken bunu düşünmeyin ve bu satış yerlerinden kumpir almayın ve daha sağlıklı hafif şeyler alın. Özellikle ikindi arasında kumpir yememeye çalışın çünkü bu, sizin akşam yemeğinizde daha çok karbonhidrat almanıza neden olur. Kumpir yerine az miktarda dondurma veya kakaolu çikolata yemelisiniz.)

Kızartma fırında pişirilmişten daha iyi midir?

Püre veya haşlanmış, pişme işlemlerindeki farklılıkları yüzünden, az yağlı veya ekşi krema ile onları muhtemelen yiyebilirsiniz ve yağ sindirme işlemini yavaşlatır. Fransız kızartmaları bile fırında pişmeden çok daha iyidir, ister inanın ister inanmayın, çünkü piştiklerinde yağlı olurlar. Tabiî ki, patates cipsi de yağlıdır ama kandırma değildir: bunların hiç biri, South Beach diyetini uygulayan biri için iyi bir seçenek değildir. Yediğiniz patates çeşitleri de önemli bir faktördür. Kırmızı kabuklu patatesler, en iyi olanlarıdır. Meyve ve sebzeler ne kadar erken toplanırsa o kadar az karbonhidrat içerir. Aşırı patates tüketmemeye özen gösterin.

Bu, diyetin en sıkı aşamasıdır. 2 hafta sürer. Çok fazla kötü ( çoğu işlenmiş ) karbonhidratlar yiyerek alınmış insülin kısıtlamlarını çözmek için yeterli bir süreçtir. 1. Aşama, eğer siz doğru karbonhidratları aldıysanız az karbonhidratları içermesi gerekmektedir. Protein, iyi yağ ve kan şeker kontrolüne ve doyuma gereksinim duyan en düşük glisemik içerik karbonhidratların bol bol alınmasına izin verir. Bunlar, düşük glisemik içerik sebzelerini içerir; ayrıca kalp- sağlığı folat, diğer vitamin ve mineraller gibi önemli besinleri, fiberide kapsar. Salata ve sebzelerin sınırı yoktur. Protein içeren sos çeşitlerinden hangisini istersen yiyebilirsin.

Bu aşamanın sonunda, sağlıksız yemek yeme isteği, özellikle tatlı, fırında pişmiş yiyecekler ve nişastalar, artık yok olacaktır. Yemek yemek için altı farklı nedeni içeren her günün farkına varacaksınız. Böylelikle kesinlikle açlığı hissetmeyeceksiniz, yapabilirseniz, mümkünse porsiyonlarınızı kısıtlayın. South Beach Diyeti, yediklerinizin gramlarını, kalorilerini veya diğerlerini ölçmenize yardımcı olmaz. Yani, yiyecekleriniz normal miktarda olmalı, açlığınızı doyuracak kadar yeterli, ama kesinlikle daha fazlası değil.

Etiketler: , ,