Yüksek kolesterolün 5 sebebi


Kolesterolünüz yüksekse yalnız değilsiniz, tüm dünyada milyonlarca insan yüksek kolesterol hastası. Kolesterolünüzün yükselmesi pek çok sebebe bağlıdır.

Doymuş yağ içeren gıdalar

Kolesterolün yükselmesine sebep olan şeylerin başında çok fazla doymuş yağ içeren gıdalar tüketmek geliyor. Şarküteri ürünleri, yumurta, süt, tereyağı ve peynir en yüksek doymuş yağ oranına sahip olan besinlerin başında geliyor. Ayrıca tüm paketli abur cubur yiyecekler ve fast food gıdalar kolesterolü arttıran besinlerdir.


Fazla kilolar

Fazla kilolar kolesterolün bir diğer sebebidir. Fazla kilolar iyi kolesterol olarak bilinen HDL seviyesini düşürürken kötü kolesterolün yükselmesine neden olur.

Hareketsizlik

Teknolojinin gelişmesiyle daha az hareket etmeye başlayan insanlar şimdi bunun sonuçlarıyla uğraşmak zorunda kalıyor. Hareketsizlik kolesterolün yükselmesine neden oluyor.

Biyolojik yaşınız

Yaşınız yirmiyi geçtiyse vücut doğal olarak kolesterolün yükselmesine neden oluyor. Özellikle erkeklerin kolesterol seviyesi hızla yükseliyor. Kadınlarınsa menopoz dönemine kadar o kadar da hızla yükselmediği biliniyor.

Genetik yatkınlık

Eğer aile geçmişinizde yüksek kolesterol varsa ve de sigara içiyorsanız yine risk artıyor. Aile geçmişinde yüksek kolesterol olan kişilerin kendilerine daha fazla dikkat etmeleri gerekiyor. Daha sağlıklı beslenmeleri, bol egzersiz yapmaları ve sigaradan uzak durmaları kolesterol seviyelerini düşük tutmak için yapmaları gerekenlerin başında geliyor.

Etiketler: , ,