Ne Kadar Kalori Tüketmeliyiz?Kaloriler hakkında düşünülürken sıklıkla sorulan sorulardan biri de “ Ne kadar sıklıkta yemek yemeliyim?” sorusudur. Görüldüğü gibi bu çok basit bir sorudur fakat bu soruyu yanıtlamak tahmin ettiğinizden çok daha zordur.

Her şeyden önce, bazı isimleri bilmek gerekir. Kalori, basit bir enerji ölçüsüdür. Kimyasal deyişle; 1 kilogram suyu 1 derece ısıstmak için gereken ısı miktarıdır. Bilim adamları,  yiyecekleri yakarak içerdikleri kalori miktarını ortaya çıkarırlar. Yiyecek yandığında, ısı formunda enerji açığa çıkarır. Açığa çıkan ısı miktarı, yiyeceklerin enerji değerinin direk ölçüsü yani, ne kadar kaloriye sahip olduğudur.


Vücut, çeşitli aktivitelerde kalori yakar.  Kalorik giderimizin büyük bir oranı, bizi hayatta tutmak için kullanılır, saçlarımızın ve tırnaklarımızın uzaması, yeni kırmızı kan hücrelerinin oluşması ve vücut ısının sabit kalması kaloriler sayesinde gerçekleştirilir. Bu fonksiyonları sağlamak için kullanılan kalorilerin miktarı, Bazal Metabolik Oran olarak adlandırılır ve bu gün boyunca yaktığımız bütün kalorilerin yaklaşık olarak 2/3’üdür. Bir günde ne kadar kaloriye ihtiyacımız olduğunu hesapladığımızda, genel olarak Bazal Metabolik Oranımızı tahmin eden formül ile işe başlarız. Ne kadar egzersiz yaptığımıza bağlı olarak ne kadar kalori yaktığımızı ve diğer faktörleri daha sonra konuşacağız.


Son on yıldan beri,  egemen besin mantığı “enerji dengesi” denklemi olarak adlandırılan temel üzerine kurulmuştur. Yiyeceklerden kalori alıyoruz;  yaşama işlevinde aldığımız bu kalorileri yakıyoruz. Alınan kalori ve harcanan kalori eşit olduğunda kilomuz yaklaşık olarak aynı seviyede kalır.

Bu modeli “ banka cüzdanı” olarak adlandırabiliriz. Harcadığımızdan çok daha fazla parayı hesabımızda biriktirebiliriz. Ya da aldığımızdan çok daha fazlasını harcarız ve çeklerimiz karşılıksız çıkar; masraflarımızı kapatmak için birikimlerimizi kullanmak zorunda kalırız. Parayı, kalori yerine koyup ve bu görüntüyü zihninizde canlandırın. Sizin “yatırım” hesabınız sizin kilonuzdur.

Bu model, yüzyılın kilo kontrolünün egemen modelidir. Tüm yüzyıl boyunca çoğu “diyet” programları ve son on yılın ilk diyet programları kalori sayısını temel almıştır. Fakat son 10 yılda kalori düşüncesi, ciddi bir şekilde sorgulanmıştır. Bu, tartışılan fikirler arasında en dikkat çekici olanı filozofik farklılıktır.

Konu kilo kontrolü olduğunda zeki insanların çoğu, enerji denkleminin (kalori almak ve kalori vermek ) bütün olayı ifade etmediğini düşünmüştür. Fakat şu an, kalorilerin ne kadar önemli olduğunu bilmemiz gerekiyor, yine de kaloriler; tüm görüntüyü oluşturmazlar.

Jonny Bowden

Etiketler: , ,