18 Nisan 2013 Perşembe

Çocuklarda parmak emme alışkanlığı


Bebekler için emmek içgüdüsel, doğal bir davranıştır. Çocuğun emzik ile rahatlaması, parmak emme veya bir oyuncak/kumaş emmesinden daha iyidir. Emzik kullanımı çok nadiren dişlerde bir bozulma, kapanışın değişmesi gibi problemlere sebep olur. Ayrıca çocuğu emzik emmekten vazgeçirmek kolaydır. 

Genelliklede erken yaşlarda ve kolayca emzikten vazgeçebilirler. Parmak emme ise 3-5 yaşına kadar çocukların vazgeçmek istemedikleri bir alışkanlıktır ve çocuğu parmağından uzaklaştırmak emziği uzaklaştırmak kadar kolay değildir! Dikkat ederseniz, bebeğinizin doğumdan sonraki ilk üç ayında emmek içgüdüsünün yoğunlaştığı dönemi farkedebilirsiniz.


 Emzik hakkında Dikkat ederseniz, bebeğinizin doğumdan sonraki ilk üç ayında emmek içgüdüsünün yoğunlaştığı dönemi farkedebilirsiniz. Emziğe alıştırmak için en uygunu bu dönemdir. Emziği sadece gerektiğinde kullanmasına izin verin. Tüm gün boyunca emziği ağzında tutmasını engelleyin. Çok nadiren emzik yutkunma ile ilgili problemlere neden olabilir. Emziklerin yırtılıp yırtılmadığını hergün kontrol edin. Eninde sonunda bozulacaklardır. Emzikten kopan bir parça lastiğin bebeğinizin boğazına kaçabileceğini unutmayın. 

Emziği bebeğinizin boynuna bir ip veya zincirle tutturmayın. 

Kazayla kendini boğabilir. Emzik seçerken Bebeğin ayına uygun büyüklükte ve diş gelişimin bozmayacak formda emzikler kullanılmalıdır. Kauçuk emzikler daha ziyade dişler çıkmadan önce tercih edilmelidir. Yumuşak olduklarından dişlerini tamamlamış bebeklerde yırtılıp bozulurlar. Kauçuk emzikler daha sık yenilenmelidir. 

Parmak veya yumruk emme pek çok çocukta rastlanılan bir alışkanlıktır. Çocuğunuz muhtemelen bu alışkanlıktan 4 yaşına geldiğinde kendiliğinden vazgeçecektir. Eğer, kalıcı dişlerin çıkma zamanına kadar bu alışkanlıktan vazgeçilemediyse parmağın damağa ve dişlere yaptığı basınç damakta ve dişlerde şekil bozuklukları meydana getirebilir. 

Bu bozuklukların derecesi alışkanlığın yoğunluğuna, parmak-yumruk emme pozisyonuna, süresine göre değişkendir. Alt-üst çene kapanış bozuklukları, konuşma bozuklukları gibi ciddi problemlere yol açabilir. 

Tedavi 

1- En iyi önlem emme içgüdüsünün yoğunlaştığı dönemde bebeğinizi emzik ile tanıştırmaktır. Emzik, parmak emme alışkanlığından çok daha kolayca bırakılabilir. 

2- Alay konusu olmasına fırsat vermeyin (özellikle okula giden çocuklarda). 

3- Bıraktırmak için doğru zamanlama yapın ve kararlı olun. Çocuğunda bu işe gönüllü olmasını sağlayın. Eğer baskı yaparak bıraktırmaya çalışırsanız onun alışkanlığına daha çok sahip çıkmasına sebep olursunuz. 

4- Bırakmaya niyetlenmesi halinde onu övücü sözler söyleyin ve ödüllendirin 

Gün içindeki parmak emmeyi kontrol altına aldıktan sonra: 

1- Çocuğunuza gece parmak emmesinden vazgeçebilmesi için destek olun. Bu genellikle daha zor ve ellerini ağzına sokmasına engel olacak malzemeler yardımıyla olur (ellerine eldiven veya çorap giydirmek, özel apareyler takmak gibi). 

2- Her zaman yavaş yavaş ilerleyin. Sert ve onur kırıcı olmayın. Onun için oldukça zor olduğunu ve desteğe ihtiyacı olacağını aklınızdan hiç çıkarmayın. Tüm çabalarınıza rağmen çocuğunuzu 6 yaşına kadar (sürekli dişlerin sürmeye başladığı yaş) bu alışkanlıktan vazgeçiremediyseniz mutlaka dişhekiminize başvurarak profesyonel yardım alınız!

Paylaş:

0 yorum:

> >

Çok Okunanlar

Arşiv

Sponsor

Bumerang - Yazarkafe

Blog Listem

Quantcast

Rastgele

Copyright © pratik sağlık | Site Tasarımı: Hesaplı Site Design by Hesapli Site | Zebra Yayıncılık zebrayayincilik.tk