Diş sıkma/gıcırdatma (Bruksizm)


Diş sıkma, diş hastalıkları içinde en karmaşık, en yıkıcı etkiye sahip ve en yaygın olarak görülenidir.


Bruksizm, genel olarak işleve yönelik olmayan amaçlarla diş gıcırdatılması olarak tanımlanır. 

Yapılan çalışmalarda bruksizm sıklığının toplumda %5'ten %96'ya kadar değiştiği bildirilmektedir. Diş sıkma, diş hastalıkları içinde en karmaşık, en yıkıcı etkiye sahip ve en yaygın olarak görülenidir. Diş, diş eti, destek dokular ve kas bozukluklarının yanında çene eklemlerinde de yıkıma sebep olduğu gözlemlenmiştir.


Bruksizme zemin hazırlayan çeşitli faktörler vardır: 

1. Psikolojik 
2. Duygusal 
3. Diş ile ilgili 
4. Mesleki 
5. Sistematik

Psikolojik faktörlerin bruksizmin en yaygın nedeni olduğu düşünülmektedir. Freud'un psikosomatik teorisine göre ağız bölgesinin şiddetli duygusal önemi vardır.

Stresler, bireylerin amaçlarına ulaşmasını ya da ihtiyaçlarını temin etmesini engelleyen iç ve dış kısıtlamalardan doğar ve bu stresler karşısında bireylerin verdiği tepkiler, çoğunlukla olayları öncelikle kendi içinde çözmeye yöneliktir ve bu diş sıkma eylemi ilk fiziksel belirti olarak ortaya çıkar.

Günlük sıkıntı ve stresler, uyku esnasında ortaya çıkar ve kişi şiddetle dişini sıkar; hatta gıcırdatabilir.

Psikolojik ve duygusal nedenlerin dışında ağızda yapılan protez veya dolgulardaki birtakım sorunlar da diş sıkma sebebi olabilir.

Her ne sebeple olursa olsun, diş sıkma önemli ve çözülmesi gereken bir problemdir.
Çoğunlukla kişiler, sabahları baş ağrısı, yüz ağrısı veya boyun ağrısıyla ve dinlenmemiş olarak kalkarlar. Bunlar, diş sıkmanın etkisiyledir.

Sorun psikolojik ise bir psikoloğa gidilmeli aynı zamanda dişleri ve diş etlerini korumak için de 'gece koruyucusu' kullanılmalıdır. Aparey, geceleri uyurken takılan at nalı şeklinde ince bir plaktır. Bu sayede hasta uyurken dişlerini sıkamayacak ve bu alışkanlık kırılmış olacaktır.

Uyku sırasında kas sistemi dinlenecek ve hastanın semptomları yavaş yavaş ortadan kalkacaktır. Bu şekilde uygulanan tedavi hastanın yaşam kalitesini artıracaktır.

Etiketler: , ,