Mezoterapi Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Deri kalitesini iyileştirmek, parlaklık kazandırmak, deride ‘ lifting’ germe-toparlama etkisi yaratmak, saçlı deride saçlardaki dökülmeyi tedavi etmek, selülit ve dolaşım sorununu gidermek, lokal yağ yakmak amacıyla yapılan ilaç ve doğal bitki ekstrelerinin derinin orta tabakasına enjeksiyon yöntemi ile uygulanması işlemine “mezoterapi” adı verilir.

Deri kalitesini iyileştirmek, parlaklık kazandırmak, deride ‘ lifting’ germe-toparlama etkisi yaratmak, saçlı deride saçlardaki dökülmeyi tedavi etmek, selülit ve dolaşım sorununu gidermek, lokal yağ yakmak amacıyla yapılan ilaç ve doğal bitki ekstrelerinin derinin orta tabakasına enjeksiyon yöntemi ile uygulanması işlemine “mezoterapi” adı verilir. Ülkemizde en çok selülit tedavisinde kullanılan bu yöntem, kliniğimizde saç,yüz ve vücut mezoterapisi uygulamaları olarak yapılmaktadır. Enjekte edilecek maddeler kişiye ve amaca uygun şekilde seçilmektedir. 


Mezoterapi ergenlikten itibaren ileri yaşlara kadar kadın ve erkeklerde uygulanabilmektedir. Kalp yetmezliği, diyabet,böbrek hastalığı olanlara mezoterapi uygulanmamaktadır. Hamilelerde ve emzirenlerde herhangibir yan etki görülmemesine rağmen tavsiye edilmemektedir. Mezoterapinin etkisini diğer kozmetik uygulamalara (masaj,parafin,yosun gibi)göre daha kısa sürede görebilirsiniz. Cerrahi uygulamaların aksine lokal vegenel anestezi uygulanması gerekmez, günlük yaşamı olumsuz etkilemez. Bazen birkaç yerde geçici küçük morarmalar oluşabilir. Mezoterapi her mevsimde uygulanabilir. Mezoterapi uzman kişilerce uygulanmalıdır. Mezoterapi tedavisi kişiden kişiye değişmekle beraber ortalama 8-10 seans sürer (gerekirse daha fazla da uygulanabilir). Seans aralıkları uygulama amacına göre birkaç gün ile haftalara kadar değişebilir.
Selülit Mezoterapisi:

Mezoterapi ile cilt altına enjekte edilen karışımlar, selülitli alanda kan akımını ve lenfatik dolaşımı düzenler, lokal yağ birikimlerini çözer ve sertleşmiş bağ dokuyu düzeltir. Bu sayede derinin dalgalı görünümü düzelmiş olur.
Bölgesel İncelme Mezoterapisi:
Bölgesel yağlanma tedavilerinde kullanılır. Yağları yakıcı ve yok edici ilaç karışımları sorunlu bölgeye uygulanarak, bölgesel incelme ve kontürlerde düzelme sağlanır.
Saç Mezoterapisi:
Saçlı deride cildin beslenmesi daha sağlıklı cilt görünümü ve saç dökülmesini engelleyici tedavi olarak hazırlanan karışımlar kullanılır. Uygulama sonrası saç dökülmesinde anlamlı azalma ve cildin daha sağlıklı görünümü sağlanmaktadır. Saç ekimi öncesinde ve sonrasında kür terapi çok işe yarar. Saç ekimi düşünülmeyen durumlarda ise iki hafta aralıklı seanslarla belli dönemlerdeki saç dökülmelerine çözüm oluşturur.
Yüz Mezoterapisi ve Mezolifting:
Her yaşta insan mezoterapiden faydalanabilir; eğer erken yaşlarda başlanırsa derinin biyolojik ve foto-yaşlanma etkileri üzerinde iyileştirici rolü çok belirginleşir. Yüz, boyun, dekolte ve el bölgesindeki ciltte yaşlanma etkilerini silmek, cilt kuruluğunu azaltmak için bazı özel aminoasit ve hyaluronik asit karışımlarının 2-3 haftada bir, ihtiyaca göre 2-3 seans mezoterapi yöntemi şeklinde uygulanmasıdır. Mezoterapi ile yüz gençleştirme yöntemleri içinde idebenone, DMAE,growth factors (büyüme faktörleri, amino asitler,vitaminler ,organik silisyum ,mineraller, hyaluronic acid, nükleik asitler, koenzimler bulunmaktadır.Cildin elastikiyeti artar ince çizgiler azalır hatta tekrarlayan seanslarla silinecek kadar azalır, cildin nem tutma kapasitesi artar, parlayarak işığı yansıtır, elastikliği artar; çekince geri gelme süresi kısalır… Kliniğimizde kişisel gereksinimler doğrultusunda seans sayısı ve tedavi protokolü düzenlenmektedir.


Etiketler: , ,