Spor Suplemanları


Kas dokusunu artırmak için neler yapılması gerektiği hakkında çok fazla soru işareti vardır.

Genelde bilinen aminoasit ve protein eklerinin kullanımının yararlı olacağı düşüncesidir. Bu nedenle kreatin, amino asit, whey proteini, glutamin gibi bir çok çeşidi olan besin takviyeleri, body building ile ilgilenen bireyler, kilo almak isteyenler tarafından kısa süre içerisinde sonuç elde etmek adına sıklıkla ( ve bilinçsizce) kullanılmaktadır.


Proteinler, hücrenin yapıtaşlarıdır. Vücudun savunma sisteminde, dokulara oksijen taşınmasında, saç ve tırnakların oluşumunda, canlılığın devamında rol oynarlar. Vücudumuzda kilit rollerde yer almalarına karşın bilinçsizce aşırı protein alımıyla birlikte böbrek ve karaciğere düşen yükün artışı ile sonuçlanır. Vücutta protein deposu olmadığı için fazla protein yağa dönüşerek depo edilir. Burada birkaç riskten söz etmek mümkündür.

Birincisi; proteince zengin besinler doymuş yağ ve kolesterol içerdikleri için ileri yaşlarda kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini artırmaktadırlar. İkincisi; yüksek derecede tüketilen protein sonucu oluşan su kaybı, idrarla kalsiyum atımının artması,  böbreğin erken gerçekleşir. Bu böbreklerde taş oluşum riskinin ve egzersiz sonrası sakatlanmalarının artması demektir.

ANTREMAN VE PROTEİN

Ağır egzersiz sonrasında kaslarda mikroskobik düzeyde oluşan hasarın onarımı için proteinin rolü büyüktür. Ve kas antrenmanı sonrasında uygun bir beslenme varsa aktin ve miyozin oluşumunda artış gözlenmektedir. Yapılan bazı çalışmada sporcularının protein içeriği yüksek diyeti uyguladıklarında antrenmanlardaki dayanıklılık sürelerinin uzadığı gösterilse de bilimsel literatürde kas dokusunun artışı için fazla protein tüketiminin gerekliliği ile ilgili varılmış kesin ve net bir sonuç yoktur.

Protein sentezini destekleyen faktörler:

- Testosteron
- Büyüme hormonu
- İnsülin 
- Egzersiz sonrası alınan karbonhidrat 
- Egzersiz sonrası alınan protein 
-Direnç antrenmanları
Protein yıkımını destekleyen faktörler:
- Kortizol 
- Egzersiz sonrası yetersiz beslenme
- Bilinçsiz egzersiz

Dallı zincirli aminoasitler: Yoğun bir antrenmanın kas glikojeni boşaltır. Oluşan enerji açığı tolere edilmezse kas hücrelerinde hasara neden olabilir. Bunu engellemek için antrenmanı izleyen ilk dakikalarda 4:1 oranında karbonhidrat: protein içeren bir öğün tüketilmelidir. Antrenman esnasında oluşan enerji açığını tolere etmek için antreman öncesinde dallı zincirli amino asitlerden kullanılmaktadır. BCAA egzersiz sırasında iskelet kası içinde glutamin  sentezini de  artırmaktadır.Antrenman sırasında bir miktar BCAA kullanımı  yorgunluğu gecikmesini sağlayarak daha başarılı bir antrenman yapılmasını sağlamaktadır.

Kreatin: Kreatin desteğinin kas gücü üretebilme yeteneğinin arttırılması, kreatininin kas gücünü desteklediği hakkında sayısız araştırma vardır. Çalışmalardaki tüm olumlu sonuçların yanında kreatin yüklemesi yapılan süreçte oluşabilen ödemin bazı spor yaralanmalarının riskini artırdığı da gözlendiği için dikkatli kullanılması gerektiği de gösterilmiştir. Kırmızı et ve balık kreatinin iyi besinsel kaynaklarıdır. Yaklaşık 300-350 gram kırmızı et 1  gram kreatin içerir. 

Kolostrum: Kolostrum doğumdan sonraki ilk 24-48 saat boyunca meme bezlerinden salgılanan bir maddedir. Ortalama 2 haftalık bir kolostrum takviyesinin başlıca amino asitlerin serum konsantrasyonlarında artışa neden olduğu bilinmektedir. Protein sentezini destekleyen büyüme faktörlerini,  vitamin ve mineralleri içerdiği için performansı arttırmak, yoğun antreman sonrası düşen bağışıklığı kuvvetlendirmek için tercih edilmektedir. Dünya Anti-Doping Ajansı tarafından belirlenen Yasaklı Maddeler arasındadır.

Whey proteini

Antreman sonrasında yorulmuş kasların onarılması için kullanılmaktadır. İnsulin, kas proteini sentezini uyaran bir hormondur. Antremanı takip eden süreç yeterli protein ve insülininiz varsa anabolik aktivite gösterebildiği için whey proteininin meyve suyuyla birlikte içilmesi önerilmektedir.

SONUÇ OLARAK; EN İYİ VÜCUT GELİŞTİRME YÖNTEMİ DOĞAL VE DOĞRU BESLENMEDİR

Azı karar çoğu zarar durumlarına hep oksijen örneği verilir. Biliyorsunuz ki oksijen olmadan yaşamak mümkün değil ancak normalde size hayat olan oksijeni saf oksijen olarak solursanız, akciğerlerinizi , soluk borusunu tahrip ve tahriş eder.

Bir bireyin ihtiyacı olan protein miktarı yaşına, cinsiyetine, fiziksel aktivite katsayısına, kas yapısına, ağırlığına, boyuna, beden kütle indeksine, bel/ kalça oranına, diyabet, hipertansiyon gibi herhangi bir hastalığınızın bulunup bulunmadığına bağlı olarak değişir. Bir uzman önermeden antrenman ve diyette destek olarak suplement kullanılmamalıdır. Alanında uzman bir spor diyetisyeninden danışmanlık alınmalıdır.


Etiketler: , ,