Dean Ornish (Sebze) Diyeti


Doktor Dean Ornish tarafindan hazirlanan sebze diyeti ile 2 haftada 4 kilo vermek mümkün.

Sabah Ögle Aksam

1. Gün Misir gevregi, yagsiz yogurt, taze meyve, portakal suyu, kafeinsiz kahve veya çay. Firinda patates; brokoli, marul, papates ve nohuttan olusmus bir salata üzerine limon olabilir, taze meyve. Makarna, üzerine yesil dolma biber, haslanmis beyaz fasulye taneleri, sarmisakli az limonlu sos. Yesil salata, kirmizi sarapta pisirilmis seftali.


2. Gün Hurmali minik ekmek, yagsiz kesik süt peyniri, kavun, diyet reçel ve kafeinsiz kahve veya çay. Üzerine haslanmis mercimek ve salatalik konmus yesil salata sirkeli. Kizartilmis veya gevretilmis pide parçalari üzerine közlenmis patlican, soguk domates çorbasi kuskuslu. Haslanmis fasulye ve pirinç, haslanmis bamya ve domates, yesil salata, zevke göre üstüne sos ve muz.

3. Gün Kuru üzüm ve tarçinli kornfleks, yagsiz yogurt, bir dilim kizarmis ekmek, reçel, portakal suyu, sicak kafeinsiz kahve veya çay. Içinde pirinç, fasulye ve sebze bulunan dürüm, domates sosu, taze yesilliklerden salata. Ispanakli ravioli, kizartilmis küp seklinde ekmekler bulunan kerevizli mercimek çorbasi, yesil salata, vanilyali meyve.

4. Gün Kornfleks, yagsiz yogurt, tazame meyve veya suyu, bir dilim kizarmis ekmek, reçel, sicak kafeinsiz kahve veya çay. Içinde yesillikler ve sarmisak bulunan patates çorbasi. Yesil salata. Beyaz haslanmis fasulye üzerine kuru domates olabilir. Iki dürüm yufkasi arasinda pisirilmis muz, sebzeli çili, Ispanyol pirincinden pilav, yesil salata, tarçin ve romla haslanmis ananas.

5. Gün Yagsiz tavada yumurta gibi pisirilmis tofu, bir dilim kizarmis ekmek, portakal suyu, kafeinsiz kahve veya çay. Kizartilmis dolmalik biberlerle süslenmis mantar, yesillikler üzerine Italyan fasulye salatasi, kavun serbest. Kizartilmis domates sandöviçi, içinde misir bulunan fasulye çorbasi, yesil salata, taze meyva.

6. Gün Tarçinli elmali pankek, taze meyve, yagsiz yogurt, reçel ve kafeinsiz kahve veya çay. Mercimek ve ispanakli pilav, yesil salata, taze meyve. Çorba, bezelyeli pilav, yesil salata, haslanmis meyve.

7. Gün Peynirli taze meyva, meyva suyu, bir dilim kizarmis ekmek, kafeinsiz kahve veya çay. Yesillikler ve salatalikla süslenmis kuskus salatasi, közlenmis patlican, taze meyve. Siyah fasulyeli kahverengi pirinçten pilav, kabak salatasi, yesillikler, taze meyve.


Etiketler: , , , , ,