El Çantanız Tuvaletten Daha Kirli

İngiliz bir firmanın yaptığı araştırma sonucunda çıkanlar herkesi hayrete düşürdü. Gün içerisinde yüzlerce defa dokunduğumuz el çantanızın tuvaletlerdekinden çok daha fazla bakteriye sahip olduğunu tahmin eder miydiniz? 

 Araştırma her beş çantadan birinde ortalama bir tuvalette olandan daha fazla bakteri olduğunu gösteriyor. El çantasının sizinle birlikte gün boyunca gezdiği yerleri düşünürseniz bunun imkansız olmadığını da göreceksiniz.

Bununla birlikte bakteri transferi konusunda da oldukça başarılı olan el çantaları gittiğiniz her noktadan aldıkları bakterileri bir başka noktaya taşıyor ve yayılmasını sağlıyorlar. El çantaları da elbette kendi içlerinde daha az ve daha çok bakteri sahibi olarak ayrılmakta. Deri el çantaları bakteri barındırma konusunda kumaş veya naylon olanlara nazan çok daha başarılı.

Gözenekleri içerisinde biriken bakteriler sizi hasta etmeye yetecek kadar fazla. Uzmanlar bakterilerden korunmanın en iyi yolunun elbette el yıkamak, sokakta her yere dokunmamak olduğunu söylüyor ancak gün içinde bunu sağlamak her zaman mümkün değil.

Etiketler: , ,