Acil Diyet Planı


Herhangi bir aktivite için acilen kilo vermeniz gerekiyorsa, hemen başlasanız iyi olur.  Kilo verirken 10 yıl önceki kilonuza dönmeniz gerekmiyor. Kendinizi olamayacağınız bir kiloda hayal etmeyin. 

Vücudunuzu tanıyın, mantıklı, iyimser ve gerçekleşebilecek hedefler koyun. Böylece motivasyonunuzu kaybedip yılgınlığa düşmez ve yarım kalan zayıflama girişimleri listenize bir yenisini daha ekleyip, kendinize saygınızı biraz daha yitirmezsiniz. İlk yapacağınız şey katılacağınız aktivite için ne kadar zamanınız olduğuna bakmak ve zayıflama hedefinize odaklanmak.


İhtiyacınız olanlar;

a) Bir tarih
b) Plan / program
c) Birisinin desteği veya yardımı

a) Tarih
Hazırlanacağınız aktivitenin tarihi bellidir. Bu tarihe göre planlamanızı yapabilirsiniz. Siz elinizden gelen hazırlığı en iyi şekilde yapın ancak ne kadar kilo vermeniz gerektiğini çok düşünmeyin. Bu konudaki en iyi performansınızı gösterin ve kendinizi ödüllendirin. Yapabildiğiniz kadarını yapmanız
gerçekleşmeyecek hedeflere odaklanmaktan her zaman daha iyidir.

b) Plan ve program
Kendinize en az 21 gün verin ve bir egzersiz programı belirleyin. Yapabiliyorsanız haftada 5 kere, 2 gün 10-15 dakika, 2 gün 30-45 dakika (yürüyüş, bisiklet çevirmek ve yoga yapabilirsiniz) ve 1 gün 60-90 dakika egzersiz yapın. Günde 3 veya 4 kere daha önceden belirlediğiniz yiyecekleri tüketin. Bu ilk başta zor olabilir ancak sabırlı olun. Yemek aralarında ne kadar aç olsanız da yemeyin, bu sizin zararınıza olacaktır. Şekerli, kızarmış yiyecekler yemeyin. Şekerli içecekler içmeyin.

c) Destek
Tüm bunları sizinle birlikte yapacak bir arkadaş edinin. Kendinizi ve birbirinizi kontrol edin. Bu sizin hedefinize doğru daha rahat, gerçekçi ve motive olarak ilerlemenizi sağlayacak.

Uygularsanız sonuç mükemmel olabilir!..
Sonunda eğer tüm bu ev ödevinizi doğru ve inatçı bir şekilde yaparsanız hedefinize ulaşırsınız. Bu sizin ödülünüz! Unutmamanız gereken tek şey bu 21 gün içinde beslenme alışkanlıklarınızı yeniden gözden geçirmek ve iyileştirmek, düzenli egzersiz yapmak. Eğer formunuzu aktiviteden sonra da korumak istiyorsanız bunu rejim sonrasında da bir yaşam biçimi haline getireceksiniz.

Etiketler: , ,