Kalbi serin tutmalı


Aşırı soğuk hava kalp damarlarının kasılmasına yol açarak kalp krizini tetiklerken, sıcak ve nemli hava da kalp hızının artmasına, damarların genişlemesine, kalp krizi ve ritim bozukluklarına zemin hazırlıyor.


Yaz aylarında kalp sağlığını korumak için neler yapılması gerektiğini anlatan Kardiyoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Murat Biteker’e göre bu mevsimde özellikle kalp ve tansiyon hastalarının dikkat etmesi gereken 8 altın kural şöyle:

1. Kendinizi serin tutun: Gerekirse vantilatör veya klima kullanın. Saat 11 ile 16 arasında dışarıda olmamaya çalışın. Serin tutacak, açık renkli, rahat ve bol kıyafetler tercih edin.
2. Su için: Kaybettiğinizden daha fazla su için. Kahve, kola gibi kafeinli içeceklerden ve alkol alımından uzak durun çünkü bunlar susuzluğu arttırır. Günde en az 8 bardak su için.
3. Hafif besinler tüketin: Sindirim sistemini fazla çalışmak zorunda bırakacak ağır ve yağlı gıdalardan uzak durun. Sebze ve meyveyi bol tüketin.
4. Tuza dikkat edin: Terle birlikte vücudumuzda elektrolit, özellikle de sodyum kaybı fazla olacağından, doktorunuzun fikri doğrultusunda tuz kullanın.
5. Yüzün ama…: Denize, sabah ve akşam saatlerinde aç karnına girin, kumda güneş banyosu yapmayın, denizde kıyıya paralel olarak yüzün. Açıklarda yüzmeyin.
6. İlaçlara dikkat: Doktorunuza danışarak hipertansiyon ilaçlarınızın yaza göre düzenlenmesini sağlayın.
7. Kilonuzu ölçün: Özellikle kalp yetersizliğiniz varsa günlük olarak kilonuzu ölçün. Günde 1 kilodan fazla kilo alırsanız ya da kaybederseniz doktorunuza başvurun.
8. Stresten uzak durun.

Etiketler: , ,