Metastaz nasıl oluşuyor?


Yale Üniversitesi Kanser Merkezi bilim insanlarının öncülük ettiği bir araştırmaya göre kanserin vücutta yayılması, kan hücresi lökosit (akyuvar) ve bir kanser hücresinin birleşmesinden kaynaklanıyor olabilir.


PLOS ONE dergisinde yayımlanan çalışma kanser hücrelerinin tümör alanından çıkarak organ ve dokulara yayılma süreci olarak bilinen metastaza ışık tutuyor. Ekip, yaklaşık 100 yıl kadar önce metastazın açıklamalarından biri olarak sunulan ancak hastalardan alınan hücrelerin genom açısından aynı olması sebebiyle kanıtlanamayan teoriyi bir hastadan ve sağlıklı kişiden alınan hücreleri birleştirerek kanıtladı.
Beyin tümörü olan ve kardeşinden kemik iliği nakli yapılan bir hastanın DNA’sını inceleyen araştırma ekibi, nakil yapılan sağlıklı hücrelerin akyuvarlarının kanser hücreleriyle birleşerek tümör başlangıcına yol açabileceğini ortaya koydu.

Yale Üniversitesi Kanser Merkezi’nden John Pawelek, “1911’de Alman bir patologun ürettiği ve metastazın akyuvarların kanser hücresiyle birleşmesiyle oluşturduğu genetik karışımla (hybrid) ortaya çıktığını savunan teoriyi ilk kez kanıtlayabilen araştırmayı gerçekleştirdik. Bu keşif, kanserin tedavisi için yeni yöntemler geliştirilmesine ön ayak olabilir ancak birleşmenin nasıl gerçekleştiği ve ortaya çıkan melez genomun kanserde sıklık oranı ve metastazdaki potansiyel rolü üzerine daha çok araştırma gerekiyor” dedi.

Etiketler: , ,