Diyet Alışveriş Listesi


Diyet yapan  yada forma girmek için çabalayan biri olarak, alışverişlerinizde de dikkatle ürün seçmelisiniz. Diyet yapanlar için hazırladığımız faydalı bir diyet ürün alışveriş listesi.

Siz istediğiniz kiloya ulaşabileceğinizi sanıyorsunuz ve eminsiniz, fakat hiç ummadığınız bir anda kendinizi buzdolabı önünde buluyorsunuz. Dolabınızın içerisin de kalorisi yüksek ancak bir o kadar da canınızı çektiren, (Tatlılar - Çikolatalar - Hamur işleri Vs. Vs.) güzel yiyecekler mi var ?

Bu durumda ne yapmalıyız ?

“Gözden uzak olan gönülden de uzak olur.“ diye bilindik bir söz vardır biliyorsunuz değil mi ? Diyet yaparken sizi yoldan çıkarmaya teşvik eden kalorisi yüksek yiyecek, içecekler sizden uzak durmuyorsa siz olanlardan uzak durun! Alışverişe çıkmadan önce alışveriş listesi almak ve o listeye sadık kalmak sizi bir artı puan kazandıracaktır.

Diyet alışveriş listesi; yağ ve kalorisi açısından düşük; vücudunuzun ihtiyaç duyacağı miktarda protein, karbonhidrat, vitamin içeren yiyecek ve içeceklerden oluşmalıdır.

Alışveriş Listenizi Hazırlarken Size Yardımcı Olacak Bilgiler;

Süt ÜrünleriSüt ürünlerinin kalorisini yükselten; içeriğindeki yağ miktarıdır. Peynir, süt, yoğurt gibi süt ürünlerini satın alırken yağ oranı azaltmış olanları tercih edin.

Et ÜrünleriKoyun ve kuzu gibi küçük baş hayvanların etleri yağlıdır dolayısıyla kalorisi yüksektir. Kırmızı et satın alırken yağsız dana etini tercih edebilirsiniz.

Beyaz et satın alırken tavuk, hindi gibi yağ oranı düşük gıdaları tercih edebilirsiniz. Pişirme yöntemi olarak; ızgara, fırın ya da buharda pişirme uygundur.

Balık satın alırken ızgara uygun ve sossuz tüketilebilen balıkları tercih edin.

Tahıl Ürünleriİşlenmemiş kabuklu pirinç, kepekli makarna ve bulgur tercih edebilirsiniz.

Ekmek satın alırken beyaz un yerine kepekli unla hazırlanmış ekmeklerin kalorisi daha düşüktür ve daha kolay sindirilir.

Barbunya, fasulye, mercimek gibi kuru baklagilleri de alışveriş listenize ekleyebilirsiniz.

Meyve ve SebzelerVücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri karşılayan sebze, meyveler sağlıklı beslenmenin olmazsa olmaz parçasıdır. Özellikle çiğ tüketebilen, kabuklu sebze ve meyveleri tercih edebilirsiniz.


YağlarKalorisi düşük ve sağlıklı zeytinyağı; beslenme planınızda mutlaka bulunmalıdır.

Diyet sürecince tereyağı, margarin gibi katı yağlardan uzak durmalısınız.

Etiketler: , , ,