Akne Sonucu Oluşan Sosyal ve Ruhsal Sıkıntılar

Birçok kişi aknenin çok büyük bir şey olmadığını söyler ama bu düşünce gerçeklikten çok uzaktır.


Birçok kişi aknenin çok büyük bir şey olmadığını söyler ama bu düşünce gerçekten çok uzaktır. Bu konuda yapılmış çalışmalar aknenin kişinin hayat kalitesini düşürdüğünü göstermektedir. Hatta akne depresyon ve anksiyeteye bile neden olmaktadır. İnsanların kendilerini çirkin hissettikleri de bir gerçektir. Kişinin kendine güvenini yok etmektedir. İnsanlar akne nedeniyle kendilerini öyle kötü hissederler ki arkadaşlarıyla dışarı çıkmayı bile bırakırlar. Hatta yetişkinler işe gitmek yerine hasta olduklarını söyleyip evde kalırlar.Aşağıdaki listede aknenin neden olduğu bazı problemler bulunmaktadır.Aknelerin temizlenmesi ise bu tür rahatsızlıkların da ortadan kalkmasını sağlar. Ne var ki birçok kişi bu konuda bir şeyler yapılabileceğinin farkında değildir.

Özellikle diyet ve hijyenle alakalı olanlar başta olmak üzere akne hakkındaki birçok yanlış inanç hala doğru kabul edilmektedir. Ve ne yazık ki birçok ebeveyn ve büyükler de bu konuda yapacak bir şey olmadığı sadece beklenmesi gerektiği fikrinde sabit durmaktadırlar. Bu da elbette yanlıştır.

Birçok kişinin ve ailenin akne hakkında neyin işe yarayacağı ya da neyin işe yaramayacağı ile ilgili olarak kafası karışıktır, bu da durumu daha da kötüye götürmektedir. Artık akneyi temizleme vaadiyle piyasaya sürülüp de kendileri için işe yaramamış olan ürünlerden de bıkarlar.

Doktorlarca tavsiye edilmemiş olan bazı ürünler diğerlerinden daha etkili olabilirlerse de, cilt uzmanları her zaman %100 fayda sağlayacak tedavileri kullanırlar. Kaldı ki akne vakalarının çoğunda doğrute tedaviler neticesinde cilt temizlenir.

Etiketler: , , , , ,