Anormal vajinal akıntınız olduğunu nasıl anlarsınız?

Anormal vajinal akıntı üç temel belirti ile tanımlanabilen oldukça yaygın bir olgudur.


Vajinal akıntı tüm kadınlar arasında en yaygın şikayettir. Vajinave rahim boynu duvarındaki bezeler tarafından üretilen sıvıdır. Süt beyazırenginde ve kokusu temiz olan az bir miktar vajinal akıntı genelde normaldir. Vajinadanher gün dışarı çıkan vajinal akıntı, vajinanızı sağlıklı ve temiz tutmayayardımcı olur. Ancak akıntının miktarı ve görüntüsü değişirse vajinal akıntıanormal olur.

Anormal vajinal akıntı üç temel belirti ile tanımlanabilenoldukça yaygın bir olgudur. Bu belirtiler: Aşırı akıntı, akıntı renginde vekokusunda değişiklikler, vajina ve kadın üreme organında kaşıntı, tahriş, ağrıve yanma hissi.


Eğer anormal bir durum varsa o zaman akıntının miktarında veyoğunluğunda bir artış olacaktır. Akıntı beyaz ve parçalı (beyaz peynir gibi),grimsi, yeşilimsi, sarımsı veya kanı andıran bir renkte, mukus ve irinkarışımlı olacaktır.

Anormal vajinal akıntı,bir kimyasalın sebep olduğu enfeksiyon veya tahriş yüzünden oluşan geneldevajinit olarak bilinen vajina iltihaplanması ile de meydana gelebilir.Vajinadaki yabancı bir cisim yüzünden akıntısında kan olan genç kızlarda en çokgörülür.

Tahriş, spermöldürücüler, vajina kayganlaştırıcıları, diyaframlar ve lateks prezervatifler nedeniyleoluşur. Ancak vajina vajina iltihaplanmasının oluştuğu menopozdan sonra dahakalınlaşır ve daha kuru hale gelir, böylelikle anormal vajinal akıntı yaşamaihtimaliniz artar.

Akıntının görüntüsünde ve kokusundaki bir değişim bakteriyel vajinozisten kaynaklanabilir.Bu bakteri ile vajinal akıntınız tuhaf bir koku ile birlikte beyaz, gri veyasarımsı gölgeli bir akıntıya dönebilir.

Ancak kaşıntının da eşlik ettiği yoğun, beyaz ve parçalı(beyaz peynir gibi) bir akıntıya genelde bir mantar enfeksiyonu olan kandidiazneden olur.

Trikomonas (cinsel yoldan bulaşan bir hastalık) adı verilenbir protozoo enfeksiyonu vajinal akıntınızı yoğun, yeşilimsi, kokulu birakıntıya çevirir.

Belsoğukluğu gibi cinsel yoldan bulaşan diğer hastalıklarakıntınızın rengini değiştirebilir. Yeşilimsi veya sarımsı akıntıbelsoğukluğundan kaynaklanan rahim boynu enfeksiyonu yüzünden oluşabilir.

Ancak vajina, rahim boynu veya rahim duvarı kanseri sulu,kanı andıran bir akıntıya neden olabilir.

Vajinal akıntınızın anormal olduğunu gördüğünüzde doğru birteşhis ve tedavi için doktorunuza danışmak daha iyi olacaktır.

Kendinizi evde tedavi etmeye çalışmanın belirtilerinizibirkaç günlüğüne azaltabileceğini ama anormal vajinal akıntınızı tamamen yokedemeyeceğini unutmayın.

Anormal vajinal akıntının tam sebebini teşhis etmek içindoktorunuz pelvik muayenenizi yapacaktır ve aynı zamanda mikroskop kullanarakakıntıdan bir örneği test edecektir.

Anormal vajinal akıntının sebebi bir kez tanımlandığındadoktorunuz sorunu tedavi etmeye başlayacaktır. Eğer anormal vajinal akıntınınnedeni bir bakteriyel enfeksiyonsa, ağızdan alınan bir antibiyotik veya vajinalantibiyotik krem verilecektir.

Ancak anormal vajinal akıntınızın nedeni bir mantarenfeksiyonu veya trikomonas ise ağızdan alınan ilaçlar veya vajinal ilaçlarverilecektir. Eğer nedeni bir tümörse o zaman vajinanın veya rahim boynunun birbiyopsisini yaptırmak şart olabilir.

Hastalığı tanımlamaya yardımcı olması için bir belsoğukluğutesti de yaptırılabilir.

Etiketler: , , ,