Cildi Güzelleştiren ve Gençleştiren Besinler

İçten takviye cilt sağlığınız için çok önemli. Cildinize yararlı olan besinleri hayatınıza katarak yaşlanmaya karşı savaş açabilirsiniz. Vitaminlerin hücre yenileyici etkilerinden faydalanın, genç ve güzel kalmanın formülünü çözün.


İşte cildimiz için çok önemli olan bazı mineral ve vitaminler: 

ÇİNKO: Epitel hücre denilen cildin katmanlarını oluşturan dokularda depolanan çinko, hücre yenilenmesi için gereken çok önemli bir madde. Sivilce oluşumunu azaltıyor, yara ve yanıkların iyileşmesinde önemli rol oynuyor. Çinko eksikliği, tırnaklarda beyaz noktalanmalara, saçlarda dökülmelere neden olabiliyor.
Nelerde bulunur?: Buğday, badem, peynir, bulgur, ceviz, et, mantar ve kuru fasulye gibi gıdalarda bol miktarda bulunuyor.

SELENYUM: Antioksidanlar cildin yıpranmasını engelliyor, yaşlanma etkilerini geciktiriyor, kırışıklığı azaltıyor, cilde elastikiyet kazandırıyor. Antioksidan özelliği olan selenyum hücre zarının dayanıklılığını da artırıyor. Ancak aşırı alındığında toksik etki gösterebiliyor.
Nelerde bulunur?: Deniz ürünleri, böbrek, yürek ve et gibi yiyecekler selenyum açısından zengin gıdalar arasında yer alıyor.


E VİTAMİNİ: Hücre yenilenmesini sağlayan E vitaminin aynı zamanda antioksidan etkisi de bulunuyor. Hücre yenilenmesindeki rolü nedeniyle cilt sağlığı için önemli bir vitamin. Cildi koruyor, canlı ve genç kalmasını sağlıyor. Nelerde bulunur?: Soya yağı, bitkisel yağlar, fındık, ceviz, badem, buğday özü, tahıl taneleri, kurubaklagil ve tereyağı yüksek miktarda E vitamini barındırıyor.


A VİTAMİNİ: Epitel dokunun bütünlüğü için gerekli olan A vitamini aynı zamanda cilt sağlığında da önem taşıyor. Güneşin zararlı etkilerini azaltıyor, akne tedavisinde etkili rol oynuyor. Nelerde bulunur?: Karaciğer, balık, süt, yumurta sarısı, turuncu ya da sarı sebze ve meyvelerde A vitamini öncüsü maddeler bulunuyor.

C VİTAMİNİ: Kolajen dokuları bir arada tutan C vitamini aynı zamanda antioksidan özelliğe sahip. Antioksidan olması nedeniyle cildi yaşlanmaktan koruyor, kahverengi yaşlanma lekelerini önlüyor, bağ dokularının sağlıklı olmasını sağlıyor. Nelerde bulunur?: Özellikle yeşil yapraklı sebze ve meyveler, portakal, limon gibi turunçgiller C vitamini yönünden zengin.

SU: Bol su tüketimi cildin elastikiyeti için gerekli. Ayrıca vücut için bir mineral kaynağı. Ancak kış aylarında genellikle su içme isteği azalıyor ve alışkanlık kazanmamış kişiler çok daha az su içiyor. Oysa, sağlıklı bir cilt için günde 2.5-3 litre su içilmesi gerekiyor.

Etiketler: , ,